12 najgorszych składników rakotwórczych występujących w codziennych produktach

Aktualizacja: 27 kwi 2019


składniki rakotwórcze, trucizna, toksyny

W artykule Brudna dwunastka i czysta piętnastka pisaliśmy już które owoce i warzywa mają najwięcej pestycydów, a które najmniej. W tym roku EWG (Environmental Working Group) poszło o krok dalej i zajęło się również toksynami, które czają się poza sklepami spożywczymi. W odpowiedzi na wieloletnie badania łączące toksyny środowiskowe i raka grupa robocza EWG wydała właśnie raport Cancer Prevention Dirty Dozen, który wymienia 12 substancji rakotwórczych znajdujących się w produktach codziennego użytku, takich jak opakowania, kosmetyki i meble.

“Biorąc pod uwagę, że żyjemy w morzu chemikaliów, warto zacząć ograniczać ekspozycje na te z nich, o których wiemy, że są groźne dla naszego zdrowia” – czytamy w raporcie.

Oto lista opublikowana przez EWG:


1. Bisfenol A (BPA)


Prawdopodobnie słyszałaś/eś już o zagrożeniach związanych z BPA – przemysłowym środkiem chemicznym stosowanym do produkcji tworzyw sztucznych używanych w pojemnikach na żywność i napoje oraz wyściółkach większości puszek uznawanym za substancję o szerokim działaniu kancerogennym. Unikaj ich i wybieraj świeże produkty spożywcze lub produkty w szklanych opakowaniach, gdy tylko jest to możliwe.


2. Atrazyna


Atrazyna jest najpowszechniej stosowanym herbicydem w USA, a przeprowadzone badania wykazały, że dociera ona do ponad 80% wody pitnej. W Unii Europejskiej atrazyna jest zakazana od 2005 roku. Aby uniknąć tego środka zaburzającego gospodarkę hormonalną i oddziałującego rakotwórczo należy filtrować wodę przed spożyciem.


3. Pestycydy fosforoorganiczne


Duże korporacje żywnościowe używają organofosforanów do niszczenia układu nerwowego szkodników. Niestety nie są one obojętne dla ludzi. Kupuj produkty organiczne (szczególnie brudną dwunastkę), aby uniknąć produktów, które mogłyby zostać skażone przez pozostałości pestycydów.


4. Fosforan dibutylowy (DBP)


DBP jest środkiem kancerogennym i może spowodować niepłodność. Został zakazany w większości produktów do higieny osobistej, takich jak lakiery do paznokci i perfumy. Nadal można go znaleźć w niektórych elastycznych tworzywach sztucznych, takich jak zasłony prysznicowe i płaszcze przeciwdeszczowe, więc dobrze jest szukać naturalnych alternatyw dla miękkich tworzyw sztucznych.


5. Ołów


Ołów szkodzi prawie każdemu organowi w naszym organizmie, jest odpowiedzialny za wiele schorzeń, w tym obniżenie IQ, poronienie, uszkodzenie nerek, problemy układu nerwowego i zaburzenia hormonalne. Często występuje w wodzie. Staraj się filtrować wodę i zachowaj ostrożność przy usuwaniu np. ​​uporczywej starej farby ze ścian, ponieważ może ona zawierać ślady niebezpiecznej substancji chemicznej.


6. Rtęć