4 naturalne i skuteczne sposoby odstraszania kleszczy

Aktualizacja: 27 kwi 2019


Kleszcze – niebezpieczne spotkanie


Przebywając w lesie, na łące narażasz się na kontakt z kleszczami, których w tym roku szykuje się wysyp!

Nie musisz wchodzić głęboko do lasu i buszować w krzakach- czasami wystarczy wyjść tylko na zewnątrz. Wiesz zapewne, że kleszcze mogą wywoływać bardzo groźne choroby, miedzy innymi boreliozę znaną również pod nazwą choroby z Lyme, babeszjozę, bartonellozę i erlichiozę. Istnieje wiele różnych rodzajów kleszczy, ale ryzyko rozwoju chorób odkleszczowych zależy głównie od kilku czynników, w tym od rodzaju kleszcza i od tego, jak długo jest wbity w skórę.


Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo?


Zapobieganie jest najlepszym sposobem na uniknięcie swędzenia i niszczących skutków choroby z Lyme i innych chorób przenoszonych przez kleszcze. 

Ale prawdopodobnie jest to sposób, który nie wzbudza Twojego entuzjazmu. Wypróbuj zatem naturalne i skuteczne sposoby, aby powstrzymać inwazję kleszczy bez uciekania się się do agresywnych środków chemicznych. Jedną z możliwości jest aromaterapia.

Olejki eteryczne nie tylko świetnie pachną, ale są również naturalnymi repelentami kleszczy. Kleszcze nienawidzą zapachu cytryny, pomarańczy, cynamonu, lawendy, mięty pieprzowej i róży geranium. Olejki eteryczne z tych roślin lub ich dowolne kombinację można stosować do odstraszania kleszczy. Można również rozrzedzić je olejem migdałowym i nacierać odsłoniętą skórę.


Poniżej kilka naszych propozycji:


1.  Spray z olejku cedrowego


Olej cedrowy jest pozyskiwany drogą destylacji parowej z kawałków drewna jałowca wirgińskiego. Ma rozliczne działania lecznicze. Olejek cedrowy jest również nietoksycznym, naturalnym środkiem odstraszającym kleszcze i owady. Można go rozpylać bezpośrednio na odzież i skórę. Jest bezpieczny w użyciu dla ludzi i zwierząt domowych. Olej cedrowy nie tylko odstrasza kleszcze, przepędza komary, muchy i inne insekty na dużą odległość od domu, ale także je zabija. Regularne spryskiwanie nim poduszek lub prześcieradeł rozwiązuje problem uciążliwych owadów, które zakłócają sen. Olej z cedru w sprayu można kupić w Internecie.


2.  Mikstura chroniąca przed kleszczami


Wypróbuj tego prostego przepisu. Wystarczy wymieszać podanie składniki i przed wyruszeniem na zewnątrz nasmarować tak otrzymaną miksturą odsłoniętą skórę:  

  • 9 kropli olejku cytronelowego, który możesz kupić TUTAJ,

  • 6 kropli olejku z drzewa herbacianego, który możesz kupić TUTAJ,

  • 6 kropli olejku z mięty pieprzowej, który możesz kupić TUTAJ,

  • 1 łyżka oleju migdałowego lub oleju jojoba który możesz kupić TUTAJ,

3.  Olej eukaliptusowy


Olejek eukaliptusowy jest znany nie tylko jako skuteczny środek odstraszający kleszcze. Rozpylenie rozcieńczonego olejku eukaliptusowego powoduje śmierć kleszczy i owadów. Wystarczy do 100 ml przefiltrowanej wody umieszczonej w butelce z rozpylaczem dodać 20 kropli olejku eukaliptusowego- do nabycia TUTAJ. Pamiętaj, aby przed użyciem wstrząsnąć. Spryskaj skórę i rozpyl substancję w powietrzu. Bezpieczny do stosowania u psów (po rozrzedzeniu!).


4.  Olejek neem


Oleje neem jest pozyskiwany z rośliny Azadirachta Indica , występującej głównie w Indiach i otaczających je innych regionach Azji. Ma wiele właściwości leczniczych. Używany jest również w kosmetologii. Jest wykorzystywany jako naturalny środek do odstraszania i usuwania kleszczy. Można go nabyć TUTAJ.

Rozsmaruj  kilka kropel na dłoni i posmaruj odsłoniętą skórę. Można go również rozcieńczać i mieszać z olejem migdałowym lub innym lekkim olejem nośnikowym. Po rozcieńczeniu jest bezpieczny dla psów. Aby usunąć kleszcza, nałóż kroplę lub dwie oleju neem bezpośrednio na kleszcza. Efekt murowany!


5.  Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy ma rozliczne właściwości. Przywołujemy go na pomoc kolejny raz!

Ten cudowny naturalny środek pomaga również usuwać i zabijać kleszcze. Poniższy roztwór można rozpylać zarówno na odzież, jaki i odsłoniętą skórę.

Do pół litra wody dodaj 4 łyżki octu jabłkowego 2 łyżki oleju neem. Umieść w butelce z rozpylaczem.


Źródło:

7 Natural Tick Remedies That Work! by Deborah Tukua 

186 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie