4 naturalne i skuteczne sposoby odstraszania kleszczy

Aktualizacja: 27 kwi 2019


kleszcze, choroby odkleszczowe, borelioza

Kleszcze – niebezpieczne spotkanie


Przebywając w lesie, na łące narażasz się na kontakt z kleszczami, których w tym roku szykuje się wysyp!

Nie musisz wchodzić głęboko do lasu i buszować w krzakach- czasami wystarczy wyjść tylko na zewnątrz. Wiesz zapewne, że kleszcze mogą wywoływać bardzo groźne choroby, miedzy innymi boreliozę znaną również pod nazwą choroby z Lyme, babeszjozę, bartonellozę i erlichiozę. Istnieje wiele różnych rodzajów kleszczy, ale ryzyko rozwoju chorób odkleszczowych zależy głównie od kilku czynników, w tym od rodzaju kleszcza i od tego, jak długo jest wbity w skórę.


Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo?


Zapobieganie jest najlepszym sposobem na uniknięcie swędzenia i niszczących skutków choroby z Lyme i innych chorób przenoszonych przez kleszcze. 

Ale prawdopodobnie jest to sposób, który nie wzbudza Twojego entuzjazmu. Wypróbuj zatem naturalne i skuteczne sposoby, aby powstrzymać inwazję kleszczy bez uciekania się się do agresywnych środków chemicznych. Jedną z możliwości jest aromaterapia.

Olejki eteryczne nie tylko świetnie pachną, ale są również naturalnymi repelentami kleszczy. Kleszcze nienawidzą zapachu cytryny, pomarańczy, cynamonu, lawendy, mięty pieprzowej i róży geranium. Olejki eteryczne z tych roślin lub ich dowolne kombinację można stosować do odstraszania kleszczy. Można również rozrzedzić je olejem migdałowym i nacierać odsłoniętą skórę.


Poniżej kilka naszych propozycji:


1.  Spray z olejku cedrowego


olejek cedrowy, olejki eteryczne

Olej cedrowy jest pozyskiwany drogą destylacji parowej z kawałków drewna jałowca wirgińskiego. Ma rozliczne działania lecznicze. Olejek cedrowy jest również nietoksycznym, naturalnym środkiem odstraszającym kleszcze i owady. Można go rozpylać bezpośrednio na odzież i skórę. Jest bezpieczny w użyciu dla ludzi i zwierząt domowych. Olej cedrowy nie tylko odstrasza kleszcze, przepędza komary, muchy i inne insekty na dużą odległość od domu, ale także je zabija. Regularne spryskiwanie nim poduszek lub prześcieradeł rozwiązuje problem uciążliwych owadów, które zakłócają sen. Olej z cedru w sprayu można kupić w Internecie.


2.  Mikstura chroniąca przed kleszczami


Wypróbuj tego prostego przepisu. Wystarczy wymieszać podanie składniki i przed wyruszeniem na zewnątrz nasmarować tak otrzymaną miksturą odsłoniętą skórę:  

  • 9 kropli olejku cytronelowego, który możesz kupić TUTAJ,

  • 6 kropli olejku z drzewa herbacianego, który możesz kupić TUTAJ,

  • 6 kropli olejku z mięty pieprzowej, który możesz kupić TUTAJ,

  • 1 łyżka oleju migdałowego lub oleju jojoba który możesz kupić