Co robić, aby ochłodzić organizm w czasie upałów?


upał, gorąco, lato, słońce

12 wskazówek, jak ochłodzić organizm w czasie upałów


W tym roku czerwiec przyniósł nam upały, a wraz z nim pojawiają się problemy – przegrzany organizm, nadmiar potu i wynikające z niego potówki oraz często odwodnienie organizmu. Co więc robić? Jak przetrwać ten czas bez konsekwencji? Jak ochłodzić organizm?  Zgodnie z książką “The Complete Book of Ayurvedic Home Remedies” autorstwa dr Vasant Lad, “Lato jest gorące, jasne i ostre, sezon pitta.”  Słowo “pitta” wywodzi się z sanskryckiego tapa – żar. Pitta to energia ognia i ma jego właściwości.

Co zatem robić? Rada Yogi Anoop, założyciela MediYoga: “Jedz pokarmy bogate w wodę, spożywaj cebulę, zielone warzywa i pij dużo wody.”  Proste?


Oto kilka wskazówek:


1.  Noś ubrania, które zapewnią Ci chłód.


bawełniana sukienka, lato

Jak ochłodzić organizm? Len i bawełna to dobre tkaniny na gorący dzień. Jasne kolory mogą sprawić, że będziesz odczuwał mocniej ich chłodzące właściwości.  Luźne ubrania są na ogół lepsze w utrzymaniu chłodu od ciasnych, ściśle przylegających . Pamiętaj o zakrywaniu skóry. Noś koszule lub sukienki z długimi rękawami wykonane z bawełny i innych naturalnych materiałów. Zabezpieczą Cię przed promieniami słonecznymi i ochronią skórę. Zadbaj o nakrycie głowy. Kapelusz z szerokim rondem jest niezbędny do ochrony Twojej głowy i twarzy. Stosuj również krem ochronny z wysokim filtrem. Dbaj o stopy. Rozważ noszenie sandałów pasujących do Twojego stroju. Unikaj zakrytych butów!


2.  Zwilżaj części ciała