Cynamon- dlaczego powinniśmy jeść go więcej?
Aktualizacja: 22 kwi 2019

Cynamon kojarzy mi się z zimową herbatą i z mieszanką przypraw do piernika. Oprócz walorów smakowych i pięknego zapachu ma on wiele właściwości korzystnych dla naszego zdrowia.
Cynamon stabilizuje poziom cukru we krwi, wpływa na wydzielanie insuliny, obniża ciśnienie krwi i przyśpiesza gojenie ran. Dodatkowo jest silnym antyutleniaczem i działając przeciwzapalnie pomaga zwalczać zimowe przeziębienia.
Otrzymaliśmy od Was na Facebook-u pytania odnośnie rodzajów cynamonu. Kilka słów na ten temat.
Cynamon otrzymuje się głównie z wysuszonej kory cynamonowca cejlońskiego. Jest to najwartościowsza odmiana cynamonu zawierająca najwięcej cennych składników i najmniejsze ilości substancji o nazwie kumaryna. Kumaryna w zbyt dużych ilościach może być toksyczna i może uszkodzić wątrobę.
Rodzajem, którego powinniśmy unikać jest cynamon tzw. wonny lub Cassia pochodzący z Chin. Zawiera on około 100 razy więcej kumaryny niż cynamon cejloński. Jest ciemniejszy i bardziej gorzki niż cynamon cejloński.
Najbardziej charakterystyczną różnicą jest twardość cynamonu występującego w formie kawałków kory- zwiniętych ruloników. Cynamon wonny jest bardzo twardy- w odróżnieniu od cynamonu cejlońskiego, kruchego i łamliwego. Sprawdzajmy więc kraj pochodzenia przyprawy na etykietach kupowanych produktów. Jeżeli importer go nie podaje, lepiej zrezygnować z zakupu.
Poniżej kilka przykładów używania potraw jako naturalnych leków z wykorzystaniem właściwości cynamonu cejlońskiego:
Cynamonowa kawa.
Dodaj szczyptę cynamonu do swojej porannej kawy. Słodki smak cynamonu może być alternatywą dla słodzenia.
Używaj cynamonu do batatów i innych warzyw korzeniowych.
Pokrój bataty i inne warzywa korzeniowe w słupki, dodaj niewielką ilość oleju kokosowego, cynamonu, rozmarynu, świeżego pieprzu oraz szczyptę morskiej soli. Rozłóż na blasze wyłożonej papierem i włóż do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180º C na około 30 minut. Nie tylko zapach będzie fantastyczny!
Cynamonowa owsianka.
Cynamon doda aromatu Twojej porannej owsiance. Podawaj płatki owsiane ugotowane w ulubionym mleku roślinnym z płatkami migdałowymi, świeżymi jagodami i cynamonem.
Cynamonowy koktajl.
Czy znacie proszek białkowy, który smakuje dobrze? W kolejnym artykule znajdziecie więcej na ten temat. Cynamon, ze względu na swój słodki smak może zastąpić cukier.
Dodaj następujące składniki do blendera i miksuj, aż koktajl stanie się aksamitny:
1 miarka (30g) proszku białkowego
garść świeżego szpinaku
¼ łyżeczki cynamonu
½ szklanki owoców jagodowych
1 łyżeczka zmielonego siemienia lnianego
lód
woda lub niesłodzone mleko roślinne
Cynamonowe masło orzechowe.
Upraż orzechy i zmiksuj je w szybkoobrotowym blenderze dodając cynamon.
Cynamonowe naleśniki.
Przygotowując dowolne naleśniki dodaj do nich cynamon. Możesz podać je z masłem orzechowym i pokrojonym w plasterki bananem.
Cynamonowy jogurt.
Obserwujesz trendy śniadaniowe? Jeżeli decydujesz się na jogurt (mleczny czy roślinny) sprawdź czy nie zawiera w składzie cukru. Jeżeli nie, możesz go spożyć na śniadanie dodając cynamon i ulubione orzechy jako dodatkową porcję białka.
Jeżeli interesują Cię niezwykłe właściwości przypraw, zapraszamy do artykułu na temat kardamonu.