Debiut Ashwagandhy - niezwykłe właściwości


Ashwaganda, Totomato, SmartEating, Dieta

Debiut Ashwagandhy

Pochodząca z Azji Południowej i Afryki Północnej, Ashwagandha (ash-wuh-GONE-duh) jest kwitnącym krzewem z rodziny solanaceae (lub psiankowatych), które było używane jako ziele lecznicze w medycynie ajurwedyjskiej przez tysiące lat. Promowana jest za swoją zdolność do leczenia stanów chronicznego zmęczenia i osłabienia kości oraz wychudzenia i impotencji. Korzenie rośliny są stosowane i podawane w wielu postaciach, w tym jako proszki, toniki, a nawet gotowane ghee i napój mleczny. Oprócz leczenia poważnych dolegliwości medycznych, Ashwagandha jest używana jako afrodyzjak, środek uspokajający i wzmacniacz pamięci. Aby ująć te korzyści, Ayurveda uważa Ashwagandhę za Rasayanę. Rasayana odnosi się do klasy ziołowych lub metalicznych preparatów, które mogą promować młodość psychiczną i fizyczną. Ogólnie rzecz biorąc, środki zaradcze są podejmowane przez społeczności w średnim i starszym wieku w celu zwiększenia długowieczności i wspierania szczęścia. Ale korzeń nie jest tylko dla starszych ludzi, ponieważ Ashwagandha nie jest tylko Rasayaną; to Medhya Rasayana. Medhya odnosi się do umysłu. Ashwagandha została wykorzystana do pomocy dzieciom z deficytami pamięci lub z upośledzonymi wspomnieniami po urazie mózgu. Mówiąc szerzej, dzieci korzystały z toniku z ziół, aby ograniczyć wychudzenie i gorączkę. Badania pokazały, że regularne przyjmowanie Ashwagandhy zwieksza ilość hemoglobiny.

Ashwagandha, Totomato, SmartEating, suplementy

Urocza łacińska nazwa Ashwagandhy, Withania somnifera, łączy inne wesołe określenia rośliny, takie jak zimowy, wiśniowy i indyjski żeń-szeń. Ale sanskryckie imię Ashwagandha jest faworyzowane ze względu na znaczenie: „zapach konia”. Delikatne żółte kwiaty i zielone liście tego zioła są godne uwagi ze względu na ostry piżmowy zapach podobny do końskiego zapachu.


Pomijając zapach, Ashwagandha obiecuje korzyści psychiczne i fizyczne. Ashwagandha może pomóc złagodzić stres, poprawić pamięć i funkcje poznawcze. Może poprawić zdolność przystosowania się do stresu poprzez normalizację reakcji fizjologicznych organizmu. Kiedy jesteś zestresowany/a, uwalnia się kortyzol z nadnerczy, a następnie zwiększa się tętno, jak w przypadku reakcji na walkę lub ucieczkę. Kortyzol może być hormonem ratującym życie w niebezpiecznych sytuacjach. Ale nie zawsze. Sytuacja się zmienia, gdy stres jest stały.

Podwyższony poziom stresu może przyczynić się nie tylko do stałej drażliwości i zmęczenia, ale także do negatywnego wpływu na główne układy organizmu.

Ekstrakt z korzenia Ashwagandha jest reduktorem stresu zmniejszając lęk, przy jednoczesnym obniżeniu poziomu kortyzolu. W 2000 r. zaobserwowano skuteczność wyciągu z Ashwagandha na zaburzenia lękowe. Naukowcy zauważyli znaczne zmniejszenie objawów lękowych, a także osłabienie tendencji depresyjnych. Badanie zachęciło do głębszego badania Ashwagandha w celach terapeutycznych u osób z zaburzeniami lękowymi.

Jak poprawić pamięć i funkcje poznawcze

Ashwagandha wykazuje obiecujące efekty w poprawie ogólnego funkcjonowania psychicznego u osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi.

Wyciąg z korzenia może również chronić i przywracać pamięć przestrzenną, przeciwdziałając skutkom stresu oksydacyjnego.

Stres oksydacyjny jest jednym z głównych sprawców starzenia się mózgu z powodu uszkodzeń wywołanych przez wolne rodniki. Właściwości antyoksydacyjne Ashwagandhy zmniejszają upośledzenie funkcji mózgu spowodowane chorobą lub urazem. Ashwagandha wpływa na poprawę uwagi i szybkości przetwarzania informacji.


Suplementacja

Nie wszystkie formy suplementacji są sobie równe i jednakowo wartościowe. Proszki Ashwagandha i ekstrakt Ashwagandha pochodzą z liści lub korzeni rośliny i zawierają różne poziomy struktur odpowiedzialnych za efekty psychiczne i fizyczne. Ashwagandha jest ogólnie dobrze tolerowana w małych i średnich dawkach, bez większych działań niepożądanych obserwowanych w badaniach na zwierzętach lub w badaniach na ludziach. Skutki uboczne dużych dawek to łagodne problemy żołądkowo-jelitowe i wymioty. Nie zaleca się przyjmowania Ashwagandhy, jeśli jesteś uczulony na innych członków rodziny psiankowatych, takich jak bakłażan. Podczas gdy nie publikuje się zalecanej dziennej dawki spożycia dla Ashwagandha, badania wykazują, że dzienna dawka powinna wynosić od 125 mg do 1 250 mg. Ponieważ Ashwagandha wpływa na zmiany ciśnienia krwi i stężenia glukozy we krwi, skonsultuj się z lekarzem, jeśli leczysz takie schorzenia i chciałbyś dodać Ashwagandhę do swojej diety. Nawet jeśli nie bierzesz żadnych leków, zalecamy porozmawianie z lekarzem przed dodatkową suplementacją.


Podsumowanie


Ashwagandha może poprawić Twoją sprawność fizyczną i umysłową zmniejszając stres, zwiększając zdolność zapamiętywania oraz pomagając w treningu siłowym i wytrzymałościowym. W porównaniu z korzyśc