Dieta oczyszczająca, dieta detox - pomaga czy szkodzi?


Diety oczyszczające. Czy diety oparte o soki są zdrowe?


Opinie na ten temat są podzielone. Niektórzy twierdzą, że nigdy nie poddadzą się takiemu "oczyszczeniu", a ani uważają że jest to najlepsza dieta jaką mieli okazję popróbować. Dieta oczyszczająca wzbudza wiele emocji. Ale, podobnie jak w przypadku większości dziedzin żywienia - i życia - sztywne trzymanie się skrajności pozbawia nas zdolności pozyskiwania nowych informacji i racjonalnego do nich podejścia.

Co to jest detox? Jeśli chodzi o diety detoksykacyjne, nie ma uniwersalnej definicji. Oczyszczanie oznacza różne rzeczy dla różnych ludzi. Diety oczyszczające są najczęściej dietami wykluczającymi eliminującymi dużą część pokarmów z codziennej diety.


Celem diety oczyszczającej jest pozbycie się toksyn z organizmu


Dość oczywiste, prawda? Ale co to jest toksyna? Co tak naprawdę chcemy wyeliminować z naszego organizmu? I czemu?

Jeśli chodzi o jedzenie i odżywianie, nie możemy wyeliminować wszystkich toksyn. To dlatego, że na pewnym poziomie prawie wszystko, co konsumujemy, jest toksyczne.

Tymczasem małe ilości konkretnych toksyn mogą być dla nas dobre, więc prawdopodobnie nawet nie chcemy ich wyeliminować. Innymi słowy, prawdziwe pytanie nie brzmi: jak wyeliminować wszystkie toksyny z mojego ciała? Ważniejsze pytanie brzmi:

 • Czy ta potencjalnie toksyczna substancja powoduje szkody?

 • Jak to jest szkodliwe? A co mogę z tym zrobić?

Większość produktów, które spożywamy może być toksyczna, jeżeli przekraczamy ilości z którymi radzi sobie nasz organizm- zaczynając od alkoholu, poprzez cukier, witaminy, kończąc na soli.

Nasz organizm ma zdolność samoistnego oczyszczania się z niepożądanych toksyn.

Nasze główne narządy oczyszczające to: przewód pokarmowy, nerki, skóra, płuca, wątroba, układ limfatyczny i układ oddechowy. Po co więc dieta oczyszczająca?

Jeśli ciało jest tak świetne w samooczyszczaniu, dlaczego ktoś miałby w ogóle brać pod uwagę detoksykację? Często to co robimy, czy jemy przeszkadza naszemu organizmowi w efektywnym działaniu.

 • Nadużywamy leków,

 • Nie śpimy wystarczająco długo,

 • Używamy chemicznych substancji do codziennej higieny,

 • Nie mamy wystarczającej aktywności fizycznej,

 • Nadużywamy alkoholu,

 • Palimy,

 • Wdychamy smog i spożywamy inne zanieczyszczenia środowiska, takie jak metale ciężkie,

 • Jemy pokarmy ubogie w składniki odżywcze, których organizm nie rozpoznaje jako „pożywienie”

 • Nadużywamy suplementów.

Co by się stało, gdybyśmy zmienili niektóre z tych nawyków? Możemy zmniejszyć obciążenie naszego organizmu, aby mógł poświęcić więcej energii na regenerację, trawienie i inne procesy, które poprawiają nasze samopoczucie. Jednym z najczęstszym powodów, dla których ludzie zaczynają stosować dietę detoksykacyjną, jest utrata wagi. Oczyszczanie w celu utraty tkanki tłuszczowej jest kiepskim pomysłem. Każda utrata masy ciała z diety oczyszczającej obejmuje głównie wodę, zapasy węglowodanów i masę jelitową- wszystko to powraca w ciągu kilku godzin po zakończeniu detoksykacji. Czy zatem dieta oczyszczająca ma jakieś korzyści? TAK!


1. Zwiększeni ilości wartościowych składników odżywczych


Żywność i napoje zwykle zalecane jako część diety oczyszczającej są często bogatym w składniki odżywcze „super pożywieniem”, takim jak:

 • Cytryny,

 • Zielona herbata,

 • Tłuszcze Omega-3,

 • Kolorowe owoce i warzywa,

 • Wszystko to wydaje się pomagać organizmowi radzić sobie z napływającymi toksynami.

W szczególności roślinna wersja glutationu, ważnego środka oczyszczającego dla mózgu, występuje w szparagach, szpinaku, awokado i dyni. 2. Zmniejszenie wrażliwości na żywność

Większość diet oczyszczających obejmuje żywność i napoje, które rzadko wywołują nietolerancję lub alergie. Tak więc detoksykacja może być jednym ze sposobów na określenie nietolerancji pokarmowych.

Jakie są wady detoxu?

1. Uciążliwość

Każda dieta wymaga pewnego wysiłku w celu jej przygotowania, a diety detox nie są wyjątkiem. Wyciskanie soków z kilku kilogramów warzyw i owoców wymaga dyscypliny. Zwłaszcza jeśli czujemy się słabi, apatyczni lub mamy zawroty głowy - niektóre z najczęściej zgłaszanych skutków ubocznych oczyszczania za pomocą diety w oparciu o soki. 2. Niskokaloryczność

Większość diet sokowych ma bardzo niską zawartość kalorii. Niektórzy twierdzą, że wyciskanie soku jest po prostu sposobem na głodzenie się i dobre samopoczucie! Wiele środków oczyszczających ma tak niską zawartość kalorii, że spowalnia procesy metaboliczne organizmu. 3. Nadmierne obciążenie organizmu

Niektóre negatywne skutki uboczne, które ludzie zwykle zauważają podczas diety oczyszczającej, mogą być wynikiem przeciążenia. Ich organizmy mogą pracować "w nadgodzinach", aby poradzić sobie z trującym koktajlem szczawianów, azotanów itp.


4. Azotany

Wiele osób odczuwa bóle głowy, gdy są na diecie oczyszczającej sokowej. Jednym z powodów - najbardziej oczywistym - jest odstawienie kofeiny. Ale nawet ludzie, którzy nie są uzależnieni od kofeiny, mogą być narażeni na bóle głowy. Czemu? W diecie oczyszczającej spożywamy znacznie większą ilość soku z buraków i selera niż normalnie - i dostarczamy organizmowi znacznie większą dawkę azotanów.

Azotany promują rozszerzenie naczyń. Rozszerzone naczynia krwionośne mogą powodować bóle głowy.

5. Huśtawka poziomu cukru we krwi

Wiele diet oczyszczających zbudowanych jest w oparciu o soki owocowe, co może powodować duże wahania poziomu cukru we krwi - czyniąc je wręcz niebezpiecznymi dla osób z cukrzycą i potencjalnie ryzykownymi dla wielu innych. 6. Zaburzenia czynności przewodu pokarmowego


Soki owocowe zawierają bardzo mało błonnika, przez co spowalniają trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Tak więc dieta oczyszczająca zmniejsza skuteczność naturalnego procesu oczyszczającego! 7. Niedobory białka

Poza niską zawartością błonnika, wiele diet oczyszczających charakteryzuje się niską zawartością białka. A niedobory białka mogą hamować zdolność organizmu do eliminowania toksyn.


Detoxing nie wydaje się być drogą do zdrowego stylu życia. Większość ludzi "oczyszcza się" przez kilka dni, a następnie powracA do swojego „normalnego” toksycznego sposobu życia. I TO NIE JEST TO, CO POLECAMY!


Zapisz się na konsultację TUTAJ.


Materiał przygotowany w oparciu o program PRECISION NUTRITION.

56 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie