Dieta oczyszczająca, dieta detox - pomaga czy szkodzi?


dieta oczyszczająca, detoks, dieta w oparciu o soki

Diety oczyszczające. Czy diety oparte o soki są zdrowe?


Opinie na ten temat są podzielone. Niektórzy twierdzą, że nigdy nie poddadzą się takiemu "oczyszczeniu", a ani uważają że jest to najlepsza dieta jaką mieli okazję popróbować. Dieta oczyszczająca wzbudza wiele emocji. Ale, podobnie jak w przypadku większości dziedzin żywienia - i życia - sztywne trzymanie się skrajności pozbawia nas zdolności pozyskiwania nowych informacji i racjonalnego do nich podejścia.

Co to jest detox? Jeśli chodzi o diety detoksykacyjne, nie ma uniwersalnej definicji. Oczyszczanie oznacza różne rzeczy dla różnych ludzi. Diety oczyszczające są najczęściej dietami wykluczającymi eliminującymi dużą część pokarmów z codziennej diety.


Celem diety oczyszczającej jest pozbycie się toksyn z organizmu


Dość oczywiste, prawda? Ale co to jest toksyna? Co tak naprawdę chcemy wyeliminować z naszego organizmu? I czemu?

Jeśli chodzi o jedzenie i odżywianie, nie możemy wyeliminować wszystkich toksyn. To dlatego, że na pewnym poziomie prawie wszystko, co konsumujemy, jest toksyczne.

Tymczasem małe ilości konkretnych toksyn mogą być dla nas dobre, więc prawdopodobnie nawet nie chcemy ich wyeliminować. Innymi słowy, prawdziwe pytanie nie brzmi: jak wyeliminować wszystkie toksyny z mojego ciała? Ważniejsze pytanie brzmi:

 • Czy ta potencjalnie toksyczna substancja powoduje szkody?

 • Jak to jest szkodliwe? A co mogę z tym zrobić?

Większość produktów, które spożywamy może być toksyczna, jeżeli przekraczamy ilości z którymi radzi sobie nasz organizm- zaczynając od alkoholu, poprzez cukier, witaminy, kończąc na soli.

Nasz organizm ma zdolność samoistnego oczyszczania się z niepożądanych toksyn.

Nasze główne narządy oczyszczające to: przewód pokarmowy, nerki, skóra, płuca, wątroba, układ limfatyczny i układ oddechowy. Po co więc dieta oczyszczająca?

Jeśli ciało jest tak świetne w samooczyszczaniu, dlaczego ktoś miałby w ogóle brać pod uwagę detoksykację? Często to co robimy, czy jemy przeszkadza naszemu organizmowi w efektywnym działaniu.

 • Nadużywamy leków,

 • Nie śpimy wystarczająco długo,

 • Używamy chemicznych substancji do codziennej higieny,

 • Nie mamy wystarczającej aktywności fizycznej,

 • Nadużywamy alkoholu,

 • Palimy,

 • Wdychamy smog i spożywamy inne zanieczyszczenia środowiska, takie jak metale ciężkie,

 • Jemy pokarmy ubogie w składniki odżywcze, których organizm nie rozpoznaje jako „pożywienie”

 • Nadużywamy suplementów.

Co by się stało, gdybyśmy zmienili niektóre z tych nawyków? Możemy zmniejszyć obciążenie naszego organizmu, aby mógł poświęcić więcej energii na regenerację, trawienie i inne procesy, które poprawiają nasze samopoczucie. Jednym z najczęstszym powodów, dla których ludzie zaczynają stosować dietę detoksykacyjną, jest utrata wagi. Oczyszczanie w celu utraty tkanki tłuszczowej jest kiepskim pomysłem. Każda utrata masy ciała z diety oczyszczającej obejmuje głównie wodę, zapasy węglowodanów i masę jelitową- wszystko to powraca w ciągu kilku godzin po zakończeniu detoksykacji. Czy zatem dieta oczyszczająca ma jakieś korzyści? TAK!


1. Zwiększeni ilości wartościowych składników odżywczych


Żywność i napoje zwykle zalecane jako część diety oczyszczającej są często bogatym w składniki odżywcze „super pożywieniem”, takim jak: