Dobre odżywianie w czasie choroby


dobre odżywianie, zdrowa dieta, dieta antynowotworowa

Wydaje się, że dla osób dotkniętych chorobą jedną z najłatwiejszych rzeczy powinno być wspomaganie leczenia właściwym odżywianiem. “Dobre odżywianie” jest kluczową bronią w walce z jakąkolwiek chorobą włączając choroby nowotworowe.

Właściwa dieta może mieć kluczowe znaczenie w zwiększeniu szans na wyzdrowienie. Pamiętajmy też, że bioaktywne naturalne związki robią o wiele więcej dobrego niż syntetyczne pigułki!


Czym więc jest “dobre odżywianie” i dlaczego jest ważna?


Wraz z postępem biologii molekularnej, biochemii i genetyki, odżywianie stało się bardziej ukierunkowane na metabolizm i szlaki metaboliczne – biochemiczne etapy, w których substancje w nas są przekształcane z jednej formy w drugą. Odżywianie koncentruje się również na tym, w jaki sposób można zapobiegać lub ograniczać choroby stosując zdrową dietę. Podobnie odżywianie polega na określeniu, w jaki sposób niektóre choroby i stany chorobowe mogą być spowodowane czynnikami żywieniowymi, takimi jak niewłaściwa dieta (niedożywienie), alergie pokarmowe i nietolerancja pokarmowa.

Dobre odżywianie oznacza, że twoje ciało otrzymuje wszystkie składniki odżywcze, witaminy i minerały, których potrzebuje, aby działać jak najlepiej. Gdy jesteśmy zdrowi powinniśmy kierować się zasadami zdrowej diety, o których już pisaliśmy.


Kilka podstawowych faktów dotyczących odżywiania:

• Ciało ludzkie wymaga siedmiu głównych rodzajów składników odżywczych- białka, węglowodanów, tłuszczy, minerałów, witamin, błonnika i wody. • Nie wszystkie składniki odżywcze dostarczają energii, ale nadal są ważne, takie jak woda i błonnik. • Mikroskładniki odżywcze są ważne, ale wymagane w mniejszych ilościach. • Witaminy to niezbędne związki organiczne, których organizm ludzki nie potrafi syntetyzować.


Makroskładniki energetyczne


Energetyczne makroelementy dostarczają energię, którą mierzy się w kilokaloriach (kcal lub kalorie) lub w dżulach. 1 kilokaloria (kaloria) = 4185,8 dżuli.

Makroskładniki energetyczne obejmują: