Jak być szczęśliwą po pięćdziesiątce?


#Totomato #Happiness #SmartEating #happy50+

Naukowcy znajdują coraz więcej dowodów na to, że szczęście w wieku dorosłym ma kształt litery U - zadowolenie z życia zaczyna spadać w czwartej dekadzie życia po osiągnięciu 30-ki, a następnie osiąga minimalny poziom w późnych latach 40-tych, po czym zaczyna wzrastać aż do lat 80-tych. Najbardziej zaskakujące jest to, że wiek działa na korzyść szczęścia. Kryzys w latach 40-tych nie jest spowodowany czymś konkretnym. Jest to naturalne przejście, po prostu z powodu upływu czasu.

„Jest to samoistna spirala niezadowolenia” - mówi Jonathan Rauch, autor książki Krzywa szczęścia. „Nie dlatego, że coś jest nie tak z twoim życiem, małżeństwem, umysłem lub zdrowiem psychicznym”.


6 podpowiedzi, jak być szczęśliwą?

Kiedy czynniki negatywne przeważają nad pozytywnymi w Twoim życiu, stajemy się nieszczęśliwe, niezadowolone, ospałe i ostatecznie zniechęcone do działań. W sytuacji odwrotnej, optymistyczne podejście do życia sprawia, że jesteśmy podekscytowane, pozytywne, zdecydowane i szczęśliwe. Nie pozwól więc, aby negatywne nastawienie przeważyło, a oto kilka zasad, które pomogą ci być szczęśliwą.Zasada 1: Otaczaj się ludźmi, którzy sprawiają, że się uśmiechasz


Badania pokazują, że jesteśmy najszczęśliwsi, gdy przebywamy w otoczeniu ludzi szczęśliwych. Trzymajcie się tych, którzy są radośni i pozwólcie, by ich pozytywne podejście miało wpływ na Wasze samopoczucie. Pisaliśmy już o tym, jak uśmiech pomaga w pokonaniu choroby.


Zasada 2: Bądź wierna sobie


#Totomato #Happiness #SmartEating #happy50+

Bądź wierna swoim zasadom. Z biegiem czasu, im bardziej szanujesz swoje przekonania, tym lepiej czujesz się ze sobą. Tylko Ty wiesz, co czyni cię naprawdę szczęśliwą. Czy zdarzyło się kiedykolwiek, że otrzymałaś prezent od któregoś z przyjaciół (na pewno miał dobre intencje), które były „tym, o czym marzyłaś”, ale po rozpakowaniu - poczułaś przygnębiające uczucie rozczarowania?

Bądź pewna, że szczęśliwą nie czyni cię robienie tego, co myślą inni, ale tego, co Ty myślisz i potrzebujesz.


Zasada 3: Jeśli coś cię przygnębia, odetnij to od swojego życia


Nie toleruj frustracji i ograniczeń. Bądź wolna, aby żyć tak, jak chcesz.


Zasada 4: Pozwól sobie na marzenia


Świat nie zawsze jest miłym miejscem, w którym chcemy przebywać. Kiedy życie jest ciężkie, marzenie o lepszych czasach, w których można się zatrzymać, pozwala utrzymać uśmiech na Twojej twarzy.


Zasada 5: Zaopiekuj się sobą

#Totomato #Happiness #SmartEating #happy50+

Kiedy życie Cię wyczerpuje, spraw sobie prezent. Może to być wszystko, od przyjemnej gorącej kąpieli po wieczorne wyjście ze znajomymi. Ciesz się z tego. Naucz się prawidłowo oddychać. Medytuj. Zadbaj o siebie.


Zasada 6: Doceniaj swoją wartość


Te z nas, które uważają, że przyczyniają się do dobrobytu ludzkości, poprawy jakości życia zwykle czują się lepiej. Większość ludzi czuje się spełniona będąc częścią czegoś większego niż oni sami.

Istnieje ogromna ilość niewykorzystanej mądrości i potencjału do odblokowania. Z powodu krzywej szczęścia starsi ludzie często znajdują się w pozycji, w której chcą dużo od siebie dawać. Chcą być mentorami, chcą być wolontariuszami i chcą pracować w różnych zawodach, które pozwalają im wykorzystać swoje umiejętności.


Literatura:

Jonathan Rauch - "The Happiness Curve"

22 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie