Jak radzić sobie ze stresem?!


stres, napięcie, niepokój

Jednym z najbardziej istotnych czynników wywołujących stres jest czas. W rzeczywistości większość z nas ma wystarczająco dużo czasu – po prostu nie wykorzystujemy go w sposób efektywny. Albo go marnujemy na rzeczy nieistotne, albo pozwalamy, aby inni wokół nas marnowali nasz czas.

Zarządzanie czasem nie oznacza wrzucania coraz większej liczby zadań w ten sam czas. Oznacza to, że uczymy się efektywniej planować czas pracy, układamy nasze zadania we właściwej kolejności, wykorzystując wszystkie dostępne zasoby, a następnie realizujemy nasz plan.

Oznacza to, że pracujemy mądrzej. Nie musi to znaczyć, że nasza praca jest trudniejszą. W ten sposób będziemy mieć więcej wolnego czasu na rzeczy, które musimy lub lubimy robić. Oto siedem wskazówek Michael T. Murray dotyczących zarządzania czasem, które naprawdę działają na rzecz zmniejszenia stresu:


1. Zorganizuj swój dzień.


Planowanie dnia jest czymś, co powinniśmy robić każdego dnia, albo wieczorem poprzedniego dnia, albo rano. Zawsze może zdarzyć się coś niespodziewanego, ale stworzenie planu bardzo nam pomoże. Pamiętajmy o uwzględnieniu czasu na posiłki, ćwiczenia lub medytacje.


2. Ustaw priorytety.


Uświadom sobie, co możesz osiągnąć każdego dnia. Zdecyduj, co jest ważne, i ogranicz wysiłki do tych celów. Wymaga to klarownego zdefiniowania krótkoterminowych, małych celów, które są wykonalne.


3. Deleguj częściej.


Deleguj jak najwięcej zadań i pracuj jak zgodnie z własnym rytmem dnia. Nie możesz sam/a zrobić wszystkiego. Naucz się pracować z innymi, polegać na innych i prosić o pomoc, kiedy jej potrzebujesz.


4. Najpierw zajmuj się najtrudniejszymi zadaniami.


Każdego dnia najpierw zajmuj się najważniejszymi zadaniami. Rano poziom energii jest wysoki. Zostaw rzeczy mniej istotne na później. Często najtrudniejszą pracę odkładamy na koniec. To zawsze jest źródłem stresu. Zacznijmy od tematów trudnych i ważnych. Wówczas reszta dnia będzie prosta i przyjemna.


5. Ograniczaj czas spotkania.


Zaplanuj spotkania definiując jasno ich czas. Spotkania “na stojąco” są krótsze i efektywniejsze.


6. Unikaj odkładania rzeczy.


Praca wykonywana pod presją terminu, którego nie sposób dotrzymać często musi zostać powtórnie wykonana. Powodem jest stres. Postaraj się przewidzieć takie wydarzenia, kiedy presja czasowa będzie duża. Każdy dzień musi przynosić pewien postęp.


7. Nie bądź perfekcjonistką/ą.