Jak radzić sobie ze zmęczeniem za pomocą diety?


zmęczenie, znużenie, depresja

Zmęczenie


Definiowane jest jako brak energii, chęci do podejmowania jakiejkolwiek aktywności. Istnieje wiele stanów psychicznych i fizycznych, które mogą powodować zmęczenie, w tym różnego rodzaju infekcje, zaburzenia snu lub alergie pokarmowe. Jeśli czujesz się wyjątkowo zmęczona/y i Twój stan ma charakter przewlekły, udaj się na konsultacje do lekarza, aby wykluczyć poważną chorobę. Ale jeśli odczuwasz zniechęcenie, obniżenie energii i zmęczenie spowodowane zbyt dużą ilością pracy i zbyt małą ilością snu, zaproponujemy Ci proste i skuteczne środki, które możesz sam/a przygotować. Pamiętaj, że suplementy ziołowe mogą powodować działania niepożądane i mogą zakłócać działanie niektórych leków. Skonsultuj się z lekarzem przed ich zażyciem.


Właściwa dieta


Co jeść?

zdrowa dieta, owocowe koktajle

Właściwa, zdrowa dieta jest ważną częścią zmniejszania zmęczenia. Twoje ciało potrzebuje stałej podaży witamin i składników mineralnych ze zdrowych produktów, takich jak owoce, warzywa i właściwe źródła protein. Twoja dieta powinna składać się przede wszystkim ze złożonych węglowodanów i białka. Zgodnie z Psychology Today, jedzenie żywności bogatej w żelazo, białka i złożone węglowodany może pomóc w walce ze zmęczeniem. Złożone węglowodany są jednym z głównych źródeł energii. Możesz dodać złożone węglowodany do swojej diety przeciwzmęczeniowej, wybierając produkty takie jak pełne ziarna i makarony. Znajdź energetyzujące białka w żywności, takiej jak ryba, kurczak i jajka czy soczewica. Dobrym źródłem żelaza są warzywa takie jak szpinak, suszona fasola, jaja i chude czerwone mięso. Badania pokazują, że dieta śródziemnomorska jest idealnie skomponowana dla przeciwdziałania zmęczeniu i spadkom energii.


Czego unikać?


Twoja dieta przeciwzmęczeniowa powinna wykluczać lub ograniczać pokarmy zawierające proste węglowodany i kofeinę. Dotyczy to napojów bezalkoholowych, słodkich przekąsek i żywności sporządzonej z białej mąki.

Z jednej strony węglowodany i kofeina szybko zwiększają poziom energii, ale też szybko ich efekt przemija. Możesz z nich skorzystać, gdy szybko potrzebujesz “zastrzyku energii”, ale nie traktuj ich jako stałego rozwiązaniu problemu zmęczenia, ponieważ mogą one potencjalnie spowodować niepożądany przyrost masy ciała, bezsenność i drażliwość.

Witaminy, suplementy i oleje przeciwdziałające zmęczeniu


Rada 1


Bierz witaminy z grupy B, które zawierają co najmniej 30 mg kwasu pantotenowego (wit. B5). Witamina B5 jest powszechnie znana jako korzystna w leczeniu poważnych zaburzeń psychicznych, takich jak przewlekły stres i lęk. Zdrowa dieta powinna zawierać odpowiednią ilość tej witaminy, aby zapewnić dobre zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów. Witamina B5 pełni szereg funkcji w naszym ciele, między innymi wspomaga wytwarzanie neuroprzekaźników w mózgu czy wytwarzanie i zwalcza zmęczenie.

Można powiedzieć, że witamina B5 wpływa na każdy ważny aspekt twojego zdrowia.

Najważniejszymi źródłami witaminy B5 są grzyby, brokuły, bataty, avocado, kapusta, rośliny strączkowe, łosoś i sałaty zielonolistne.

Rada 2


Bierz dwa razy dziennie 250 mg żeń-szenia syberyjskiego – inaczej Eleutherococcus senticosus – możesz go nabyć TUTAJ. Nie jest to właściwie żeń-szeń. Uważa się, że ta ziołowa substancja pomaga przywrócić prawidłowe funkcjonowanie nadnerczy przez co przywraca zarówno energię fizyczną, jak i psychiczną. Według University of Maryland Medical Center, żeń-szeń syberyjski poprawia również funkcjonowanie układu odpornościowego i poprawia pamięć. Przyjmuj wskazaną dawkę przez dwa tygodnie, a następnie zrób przerwę na kolejne dwa tygodnie. Powtórz podawanie suplementu. Zmęczenie ustąpi.


Rada 3


Jedz duże ilości zielonych warzyw liściastych, pomarańczy, ziemniaków i soczewicy – wszystkie te pokarmy są bogate w potas. Potas jest niezbędny dla ochrony przed zmęczeniem. Według australijskiego portalu Better Health  osoby z syndromem chronicznego zmęczenia mają mniejszy poziom potasu całkowitego niż osoby zdrowe w podobnym wieku i o podobnej masie ciała.

Istnieje wiele produktów spożywczych bogatych w potas, w tym banany, tuńczyk, szpinak, awokado, jogurt, łosoś, granat, soczewica, grzyby oraz mleko.

Rada 4

olejki eteryczne

Tym razem polecamy olejek powodujący przypływ energii i zwalczający zmęczenie.

Wymieszaj:

3 krople olejku pomarańczowego – możesz go kupić TUTAJ,

2 krople olejku szałwiowego – możesz go kupić TUTAJ,

2 krople olejku kolendrowego – możesz go kupić TUTAJ,

1 kroplę oleju z kocanki – możesz go kupić TUTAJ,

1 kroplę olejku jaśminowego – możesz go kupić TUTAJ,

1 kroplę oleju wetiwerowego – możesz go kupić TUTAJ,

1 kroplę oleju z palmarosa – możesz go kupić TUTAJ,

z 1 łyżeczką oleju jojoba – możesz go kupić TUTAJ.

Powąchaj tak przygotowaną miksturę – niezawodny sposób na szybki przypływ energii.


Literatura:

https://www.organicfacts.net/https://www.livestrong.com/

16 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie