Jak się pozbyć migreny nie korzystając z leków?


ból głowy, migrena

Czy kiedykolwiek miałaś/eś migrenowy ból głowy?


Jeżeli tak, to artykuł dla Ciebie. Biorąc pod uwagę, jak wyniszczające mogą być objawy migreny, każdy dotknięty chorobą chciałby wiedzieć, jak się jej pozbyć. Szacunki wskazują, że od 6 do 18 procent dorosłej populacji cierpi na nawracające migreny (około 6 procent mężczyzn i do 18 procent wszystkich kobiet). Kobiety dostają migreny około trzy razy częściej niż mężczyźni.

Badania pokazują, że co czwarta kobieta będzie miała co najmniej jeden silny atak migreny w pewnym momencie swojego życia.

Dla wielu osób migreny zaczynają się w wieku młodzieńczym i trwają przez całe lata 20-te i 30-te. Około 10 procent nastolatków doświadcza częstych migren, szczególnie w okresie dojrzewania z powodu zmian hormonalnych. “Ostre migreny”, czyli te, które powodują ataki trwające dłużej niż 15 dni w miesiącu, występują u około 2 procent całkowitej populacji, a ich największe nasilenie występuje u dorosłych między 30 a 40 rokiem życia.


Co to jest migrena?


Migrena jest rodzajem bólu głowy. W przeciwieństwie do napięciowych bólów głowy, które zwykle dotykają całej głowy lub/i szyi, ból migreny jest wyjątkowy. Ma tendencję do występowania tylko po jednej stronie głowy (chociaż zdarza się, że obejmuje ją całą). Migrena objawia się pulsującym bólem, który utrzymuje się przez kilka godzin lub nawet dni. Często bóle migrenowe łączą się z zaburzeniami widzenia i zwiększoną wrażliwością na światło i dźwięk. U niektórych osób występują również takie objawy, jak nudności i wymioty podczas napadów migreny, zaburzenia wrażeń, brak koordynacji, problemy ze snem i wahania nastroju.

Niestety, migreny mogą poważnie wpłynąć na jakość życia wywołując lęk przed przyszłymi atakami i ograniczając aktywność osób, u których występują. Wiele osób z migreną twierdzi, że ​​co najmniej kilka razy w roku nie jest w stanie normalnie wykonywać pracy, uczyć się, czy aktywnie uczestniczyć w różnych zajęciach.


Co powoduje migrenowe bóle głowy?


Niektóre osoby zgłaszają, że objawy migrenowe nasilają się, gdy nagle osoby te zwiększają aktywność fizyczną, są wystawione na działanie jaskrawych świateł i głośnych dźwięków lub