Jak walczyć z groźną Candidą?

Aktualizacja: 22 paź 2019


pau d'arco, candida, herbata Inków

Ostatnio pojawiło się wiele artykułów na temat rozprzestrzeniającej się w Europie odmiany grzybów Candida groźnej dla zdrowia. Tym bardziej warto poznać naturalne sposoby skutecznej walki z tymi grzybami.


Pau d'arco- herbata Inków


Pau d’arco inaczej Taheebo lub lapacho (od nazwy drzewa, z którego pochodzi) otrzymywany jest z wewnętrznej części kory ogromnego drzewa baldachimowego pochodzącego z lasów tropikalnych Amazonii i innych tropikalnych części Ameryki Południowej i Ameryki Łacińskiej. Drzewo to osiąga 30 m wysokości, a podstawa drzewa może mieć nawet 2-3 m średnicy.


Tradycyjne wykorzystanie i właściwości zdrowotne


Pau d’arco ma długą historię w Ameryce Południowej, gdzie było używane przez 1000 lat w leczeniu niemal każdej choroby, jaką można sobie wyobrazić – od malarii przez przeziębienie, ukąszenia owadów lub infekcje grzybicze. Był i nadal jest stosowany wewnętrznie w postaci herbaty lub proszku.

Herbata z kory lub ekstrakt z kory wykorzystuje się jako silne zioło lecznicze ze względu na naturalne właściwości antybiotyczne.

Pau d’arco hamuje rozwój potencjalnie szkodliwych bakterii i drożdży w naszym organizmie, jednocześnie wspierając wzrost pożytecznych szczepów mikrobiologicznych.

Korę Pau D’arco stosuje się również zewnętrznie w leczeniu wszelkiego rodzaju ran, infekcji skóry, ukąszeń węża, a nawet liszajca. Ważne jest, aby korzystać z preparatu pau d'arco o wysokiej i sprawdzonej jakości.


Właściwości Pau D’Arco


Zwalcza grzyby Candida


Candida to grzyby, które żyją w jamie ustnej i w jelitach. W bardzo małych ilościach są pożyteczne – wspomagają trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Jednakże często ich ilość jest znacznie większa niż zalecana. Jest to wynikiem spożywania przez nas dużej ilości cukru i pokarmów, które zakwaszają organizm. Brak naszej reakcji na zbyt dużą ilość tych bakterii może prowadzić do wielu problemów, między innym może osłabić nasz układ odpornościowy. Candida odżywia się cukrem, stąd przy jej dużej obecności w jelitach możemy doświadczyć niekontrolowanego głodu cukru. Jak sobie poradzić z łaknieniem na słodycze dowiesz się TUTAJ.

Objawami występowania zbyt dużej ilości grzybów Candida mogą być powracające bóle głowy, słaba koncentrację i stany zmęczenia.

Pau d’arco ma działanie mocno przeciwgrzybiczne. Zawiera kilka rodzajów substancji, z których największe zainteresowanie wzbudza  lapachol. W przeglądzie badań lapacholowych opublikowanych w 2007 r. stwierdzono, że lapachol wywiera wpływ na ograniczenie rozwoju drożdżaków Candida albicans i Candida tropicalis. Pau d’arco wpływa również pozytywnie na przemianę materii.


Działanie przeciwzapalne


Podczas, gdy ostre zapalenie pełni ważną rolę jako odpowiedź immunologiczna zaatakowanego przez drobnoustroje organizmu, przewlekłe zapalenia są uważane za przyczynę większości chorób. Jeśli w organizmie wzrośnie nadmiar toksyn pochodzących z diety i ze środowiska, może to spowodować stałe włączenie układu immunologicznego prowadzące do przewlekłego stanu zapalnego. Powoduje to ryzyko wystąpienia astmy, choroby Leśniowskiego-Crohna, chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy. Ryzyko to można zmniejszyć poprzez eliminowanie stanu zapalnego. Badanie opublikowane w “The Journal of Toxicological Sciences” wykazało, że Pau d’arco pośredniczy w korzystnych procesach chroniących jelita poważnie dotknięte zapaleniem.


Pau d’arco jest przeciwutleniaczem i ma działanie antywirusowe


Pau d’arco zawiera silne związki przeciwutleniające, w tym; kwercetyna, flawonoidy i karnozol. Kwercetyna w szczególności eliminuje wolne rodniki, pomagając spowolnić proces starzenia i zmniejszyć skutki stresu oksydacyjnego. Stymuluje równie