Koronawirus- jak sobie radzić z emocjami- stresem i niepokojem?

Lęk związany z koronawirusem: radzenie sobie ze stresem, strachem i zmartwieniem
Strach przed koronawirusem - COVID-19 może przynieść emocjonalne żniwo, zwłaszcza jeśli już cierpisz na zaburzenia lękowe.Pamiętaj, że nie jesteś bezsilna/y. Wskazówki umieszczone poniżej pomogą Ci przetrwać ten stresujący czas.
Zrozum swój niepokój
Pamiętajmy, że obecny czas jest trudny dla nas wszystkich. Jesteśmy w trakcie światowej pandemii i miasta, a nawet całe kraje, zamykają się. Niektórzy z nas znajdują się w obszarach, które zostały mocniej dotknięte przez koronawirusa. Inni przygotowują się na to, co może nadejść. Wszyscy oglądamy news-y i zastanawiamy się: „Co będzie dalej?” Dla wielu najtrudniej poradzić sobie z niepewnością związaną z koronawirusem. Nie wiemy, co może się wydarzyć, co nas czeka w przyszłości. Wyobraźnia podsuwa złe, negatywne scenariusze. Często to, co robimy na tym etapie, można zobaczyć przez pryzmat impulsywności, napędzanej prymitywną chęcią przetrwania. Przygotowujemy się do apokalipsy. W tym czasie racjonalność nie ma większego znaczenia. Włącza się prymitywna część mózgu - układ limbiczny. Zapamiętuje i wzmacnia negatywne emocje.
A stąd bardzo blisko do strachu i paniki. Ale jest wiele rzeczy, które możesz zrobić - nawet w obliczu tego wyjątkowego kryzysu - aby poradzić sobie z lękiem i obawami.
Gromadzimy rzeczy, które wydają się nam potrzebne. To i niepokój pomagają nam uzyskać tymczasowe poczucie kontroli.
Dla niektórych z nas COVID-19 (szczególnie w przypadku kwarantanny / ograniczenia możliwości funkcjonowania) może wyzwalać lęki i obawy. Kiedy patrzysz, jak śmierć i choroba zbiera swoje żniwo, pojawia się poczucie niesprawiedliwości, które również nie pomaga w odzyskaniu równowagi.
To są zwykłe ludzkie reakcje. Jesteś tylko człowiekiem.
Co można zrobić?

Przede wszystkim musisz stworzyć podstawy bezpieczeństwa psychologicznego - poczuć się wystarczająco bezpiecznie, aby funkcjonować.
Będziesz poruszać się między paniką a potrzebą przetrwania. Musisz sobie poradzić z rzeczywistością.
Czas i tak płynie niezależnie od tego co nas wszystkich spotyka.
Istnieje świat, do którego możemy powrócić, choć będzie się różnił od obecnego. Możemy pogrążać się w panice, szukając różnych wymówek, lub możemy zdecydować, jakimi ludźmi chcemy wyjść z COVID-19.
Potrzebujesz statywu stabilności - trzech rzeczy w swoim życiu, z których jesteś zadowolona/y. Z takiego stanu stosunkowo łatwo przejść do wolności eksperymentowania, do bycia spontanicznym.
Rozważ różne aspekty swojego życia, dzięki którym możesz osiągnąć stabilność:
Osobisty: czym jest dla ciebie praca, upływający czas i energia, umysł, zdrowie, dom, ty sam/a, pieniądze czy inni ludzie w twoim życiu? Czy żyjesz w sposób, który cię zadawala?
Egzystencjalny: czym jest dla ciebie duchowość, życie i śmierć, twoje 'strachy' i twój ślad na ziemi?
Zawodowy: czym jest dla ciebie praca zawodowa, realizowane cele i osiągnięcia? Co ci dodaje energii? Jak zmienić swoje zachowania, aby uzyskać maksymalny efekt?
W każdym z tych obszarów zadaj sobie następujące pytania:
Czy podoba ci się to co myślisz?
Czy to daje ci poczucie bezpieczeństwa?
Co możesz i chcesz to zmienić?
Jakie historie opowiadasz sobie, aby zachować status quo?
Jak możesz dalej nad tym pracować i upewniać się, że jesteś na dobrej drodze?

Warto zastanowić się nad tym, jak wszyscy możemy przepracować lekcje płynące z COVID-19, abyśmy nigdy więcej nie czuli się tak bezradni.
Kryzys wraz z energią niepewności i dyskomfortu wstrząsa normami społecznymi i codziennymi rutynami, aby ujawnić pouczające spojrzenie na to, co cenimy, co jest ostatecznie ważne i jakie dziedzictwo chcemy zatrzymać. Jesteśmy w pewien sposób „zmuszeni”, by sięgnąć do podstawowych prawd o tym, kim jesteśmy, dokonać przeglądu tego, kim chcemy się stać, i odpowiednio do tego się zmienić.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia, zapisz się na konsultacje.
Bibliografia:
https://www.nhs.uk/oneyou/every-mind-matters/coronavirus-covid-19-anxiety-tips/