Koronawirus- jak sobie radzić z emocjami- stresem i niepokojem?


niepokój, koronawirus, stres, Totomato, SmartEating


Lęk związany z koronawirusem: radzenie sobie ze stresem, strachem i zmartwieniem

Strach przed koronawirusem - COVID-19 może przynieść emocjonalne żniwo, zwłaszcza jeśli już cierpisz na zaburzenia lękowe.Pamiętaj, że nie jesteś bezsilna/y. Wskazówki umieszczone poniżej pomogą Ci przetrwać ten stresujący czas.


Zrozum swój niepokój

Pamiętajmy, że obecny czas jest trudny dla nas wszystkich. Jesteśmy w trakcie światowej pandemii i miasta, a nawet całe kraje, zamykają się. Niektórzy z nas znajdują się w obszarach, które zostały mocniej dotknięte przez koronawirusa. Inni przygotowują się na to, co może nadejść. Wszyscy oglądamy news-y i zastanawiamy się: „Co będzie dalej?” Dla wielu najtrudniej poradzić sobie z niepewnością związaną z koronawirusem. Nie wiemy, co może się wydarzyć, co nas czeka w przyszłości. Wyobraźnia podsuwa złe, negatywne scenariusze. Często to, co robimy na tym etapie, można zobaczyć przez pryzmat impulsywności, napędzanej prymitywną chęcią przetrwania. Przygotowujemy się do apokalipsy. W tym czasie racjonalność nie ma większego znaczenia. Włącza się prymitywna część mózgu - układ limbiczny. Zapamiętuje i wzmacnia negatywne emocje.


A stąd bardzo blisko do strachu i paniki. Ale jest wiele rzeczy, które możesz zrobić - nawet w obliczu tego wyjątkowego kryzysu - aby poradzić sobie z lękiem i obawami.


Gromadzimy rzeczy, które wydają się nam potrzebne. To i niepokój pomagają nam uzyskać tymczasowe poczucie kontroli.

Dla niektórych z nas COVID-19 (szczególnie w przypadku kwarantanny / ograniczenia możliwości funkcjonowania) może wyzwalać lęki i obawy. Kiedy patrzysz, jak śmierć i choroba zbiera swoje żniwo, pojawia się poczucie niesprawiedliwości, które również nie pomaga w odzyskaniu równowagi.