Negatywne emocje i korzyści z nich płynące


złość, negatywne emocje

Anatomia gniewu, zazdrości, niepokoju i strachu  


Negatywne emocje są często niezwykle użyteczne. Robią ci wielką przysługę – ratują cię przed samą/ym sobą. Są to tajemnicze sygnały, które często pojawiają się pozornie “bez wyraźnego powodu”, zachęcając cię do “zatrzymania się” na chwilę i do zmiany tego, co robimy. Emocje, które generują nieprzyjemne uczucia, zostały nazwane negatywnymi:

takimi, których powinnaś się wstydzić – gniew i zazdrość, odrzucanymi w “uprzejmej” relacjach – zazdrość i frustracja, lub zidentyfikowanymi jako niezdrowe – niepokój i wstyd.

W większości kultur uczymy się tłumić te uczucia i karzemy lub jesteśmy karani za ich odczuwanie. Chociaż te uczucia są w większości postrzegane jako nieprzyjemne i nazywa się je emocjami “negatywnymi”, to nazwa “negatywne” jest myląca.

Szczerze mówiąc, jeśli się zastanowisz, emocje nie są z natury ani negatywne, ani pozytywne. To są po prostu uczucia wynikające z sytuacji, w których uczestniczysz.

Każda emocja skrywa mapę zmian w motywacji, fizjologii, uwadze, percepcji, przekonaniach i zachowaniach – przywołując określone wspomnienia, które wywołują różnego rodzaju reakcje fizyczne.

Każdy element emocji ma kluczowe zadanie do wykonania, niezależnie od tego, czy wynika z tego, co chcesz (gniew), namawia cię do poprawy swojej pozycji (zazdrość), czy też pozwala ci cofnąć popełnioną gafę (zakłopotanie). Mathew Hutson, psycholog, mówi: “Mamy złe podejście do emocji. W rzeczywistości są one bardzo racjonalne; są narzędziami wynikającymi z ludzkiego doświadczenia, które kierują nas tam, gdzie powinniśmy iść “. Emocje są instrumentami przetrwania. Identyfikują kłopoty lub okazje i kierują nas w stronę rozwiązań- metod poprawy sytuacji lub osiągnięcia zysku. 


Źródło emocji 


Kiedy jesteś pod wpływem “negatywnej” emocji, postarajmy się lepiej zdiagnozować źródło ich wyzwalania. “W ludzkim mózgu uczenie się, pamięć i emocje znajdują się w układzie limbicznym otaczającym pień mózgu. W układzie limbicznym impulsy emocjonalne powstają w ciele migdałowatym, strukturze w kształcie migdałów, która wyzwala reakcje fizjologiczne związane z emocjami. Ciało migdałowate jest również odpowiedzialne za odciśnięcie emocji na wspomnieniach poprzez uwolnienie niektórych z tych samych neurochemicznych reakcji, kiedy przywoływane jest wydarzenie, które miało kiedyś miejsce.”

Jakie są więc te emocje NAPRAWDĘ i gdzie większość z nas zatrzymuje je w swoim ciele? 


Anatomia gniewu

złość, negatywne emocje, agresja

Gniew powoduje, że czujemy się niedowartościowani. Skłania nas to do zachowań potwierdzających nasze znaczenie. To może również tłumaczyć, dlaczego denerwujemy się, gdy ktoś oferuje nam nieoczekiwaną  pomoc; czujemy się niedoceniani lub zakładamy, że inni uważają nas za osoby niesamodzielne. Aaron Sell, psycholog, tłumaczy w jaki sposób odczuwanie gniewu chroni nas od bycia wykorzystanymi. Jeśli wiesz, że coś ci się należy, a ktoś inny widzi to inaczej, pojawia się gniew. Twoje tętno wzrasta, zaczynasz się pocić, myślisz o wszystkich rzeczach, które możesz zrobić, aby wpłynąć na zmianę poglądów drugiej strony. W rzeczywistości frustracja prowadząca do gniewu związana z odczuwanym niedowartościowaniem zapewnia ci często to, czego ci brakuje- buduje pewność siebie. 


Energia gniewu


Mówi się, że złość zachowuje się w naszej wątrobie. Ci, którzy często się gniewają lub ulegają złości, zwykle zmagają się z zaburzeniami w pracy wątroby i pęcherzyka żółciowego. O tym, jak radzić sobie z uczuciem gniewu dowiesz się więcej TUTAJ.

Czy wiesz, że gniew i agresja mogą powodować wrzody żołądka, stany zapalne, zakwaszenie i migreny? Niekontrolowana agresja psychologiczna może wpływać na pojawianie się nowotworów złośliwych!