Nietoksyczny sposób wybielania zębów naturalnymi środkami


Białe zęby


Większość dentystów powie, że genetyka, leczenie fluorem, regularne wizyty dentystyczne i właściwa opieka stomatologiczna zapewnią idealnie zdrowe zęby. Jednak od tysiącleci wielu naszych przodków zachowało doskonale zdrowe uzębienie i stan jamy ustnej dzięki bardzo prostym zabiegom, które z pewnością nie miały nic wspólnego z dentystą.

Co ciekawe, badania pokazują, że współczesny świat zachodni doświadczył ilości próchnicy zębów i chorób zębów, którego nie można porównać z żadnymi wcześniej obserwowanymi przypadkami.

Prawdopodobnie myślisz, Hm… no cóż, prawdopodobnie nie byli narażeni na przetworzoną żywność, taką jak rafinowany cukier lub inne toksyczne substancje.

Nie do końca jest to prawda!


Jak więc zadbać o zdrowe i piękne zęby?


Prawda jest taka, że ​​najważniejszym działaniem, jakie możesz podjąć w celu utrzymania zdrowia jamy ustnej, jest prawidłowa dieta. Unikanie sztucznych dodatków (poprawiających smak, barwników, konserwantów), rafinowanych cukrów, GMO, nadmiernej pasteryzowanej żywności (lub ogólnie bezwartościowej żywności) jest receptą na sukces.

Minerały, które dostarczamy w naszemu organizmowi wspierają nasze kości, mięśnie i ciało. Czasami zaczynamy dostrzegać skutki niedoborów, w szczególności w obszarze jamy ustnej.

Mogą to być:

 • plamy na zębach,

 • język z białą lub żółtą powłoką,

 • szorstki język,

 • krwawiące dziąsła,

 • spierzchnięte usta niezależnie od pogody.

Zioła wykorzystywana od starożytnych czasów do higieny jamy ustnej i do wybielania zębów


 1. Neem -

 2. szeroko stosowany w Ajurwedzie ze względu na jego właściwości ściągające, antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Nimbidin i nimbinina są związkami aktywnymi odpowiedzialnymi za silne działanie przeciwbakteryjne. Liście neem są również bardzo bogate w przeciwutleniacze, które pomagają zwiększyć odporność dziąseł na infekcje zapalne i choroby. Jedyne, co trzeba zrobić, to wcierać neem w dziąsła. Proszek może być stosowany łącznie ze zwykłą pastą do zębów.  

 3. Koper włoski -zastosowanie kopru włoskiego w higienie jamy ustnej sięga czasów starożytnych i występuje w wielu kulturach. Na przykład w starożytnej medycynie chińskiej był stosowany jako zioło, które hamuje odkładanie się płytki nazębnej i choroby dziąseł z powodu jej właściwości antybakteryjnych. Jest to możliwe dzięki obecności polifenoli, w tym kwasu rozmarynowego i luteoliny. Proste żucie nasion kopru włoskiego pozwala skutecznie hamować odkładanie się płytki nazębnej i przeciwdziała chorobom dziąseł. Nasiona kopru zmniejszają również pH śliny. Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym pomagają wyeliminować bakterie odpowiedzialne za nieświeży oddech.

 4. Cynamon - jest jedyną aromatyczną przyprawą, która dostarcza bardzo dużej ilości wapnia, dzięki czemu jest doskonałym składnikiem wzmacniającym zęby. To przyprawa, która zwykle jest kojarzona z Bożym Narodzeniem- zawiera substancje przeciwbakteryjne, które pomagają łagodzić ból. Cynamon był stosowany od czasów starożytnych do doczyszczenia zębów i dziąseł oraz do higieny jamy ustnej małych dzieci.  

 5. Goździk - olejek goździkowy jest szczególnie przydatny w leczeniu zębów. Z badań wynika, że ​​olejek goździkowy znieczula ból zębów. Zaledwie kilka kropel olejku wpuszczonego do zakażonego zęba przynosi natychmiastową ulgę. Badania potwierdziły, że olejek goździkowy jest skutecznym środkiem przeciwzapalnym, który może być wykorzystywany w zapobieganiu chorobom przyzębia. Eugenol, naturalny środek antyseptyczny występujący w goździkach, pomaga zwalczać ból, i charakteryzuje się większą skutecznością niż cynamon. Posiada również inne właściwości przeciwgrzybiczne. Goździk jest również bardzo bogaty w wapń i witaminę C, które są niezbędne dla właściwej kondycji kości i zębów. Jest również stosowany w leczeniu innych dolegliwości, w tym astmy i nawracających bólów głowy.

 6. Kurkuma - uwierz lub nie, ale kurkuma jest jednym z najbardziej skutecznych środków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Jest używana od wieków w Ajurwedzie do wytwarzania produktów do pielęgnacji zębów i dziąseł, kt