Niezwykła żywica olibanowa- olejek Frankincense

Aktualizacja: 27 kwi 2019


żywica olibanowa, olejek Frankincense

Olejek Frankincense


Żywica olibanowa (olej z Libanu), znana również pod nazwą olejek Frankincense.

Frankincense jest pachnącą żywicą roślinną, która pochodzi z drzewa sacra Boswelllia znalezionego w Afryce (głównie w Somalii) i na Półwyspie Arabskim, w tym w Jemenie i Omanie. Jest to jeden ze słynnych darów, które zostały powierzone przez Mędrców, kiedy odwiedzili nowonarodzonego Jezusa.

Jej nazwa pochodzi z czasów średniowiecznej Francji- oznacza “prawdziwe kadzidło”. Żywica olbanowa znana była już w starożytności i miała większą wartość niż złoto. Od stuleci jest stosowana w medycynie ludowej ze względu na jej silne właściwości przeciwzapalne.


Jakie ma zatem właściwości?


Boswellia serrata jest drzewem  które produkuje specjalne związki o silnym działaniu przeciwzapalnym i potencjalnie przeciwnowotworowym.

Wśród cennych, zidentyfikowanych przez naukowców, ekstraktów z drzewa boswellia  znajdują się terpeny i kwasy boswelowe. Są one silnie przeciwzapalne i chronią zdrowe komórki.


Obniża poziom stresu i negatywnych emocji


Podczas inhalacji z olejku Frankincense zmniejsza się częstość akcji serca i obniża się ciśnienie krwi. Żywica olibanowa ma właściwości przeciwlękowe i zmniejszające depresję. W przeciwieństwie do leków na receptę nie ma negatywnych skutków ubocznych ani nie powoduje uciążliwej senności. 


Poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego i zapobiega chorobom


Badania wykazały, że olejek Frankincense wzmacnia odporność, zwalcza niebezpieczne bakterie, wirusy a nawet nowotwory. Naukowcy z Uniwersytetu Mansoura w Egipcie przeprowadzili badania laboratoryjne i odkryli, że żywica olibanowa wykazuje silną aktywność immunostymulującą.  Może być używana do usuwania bakterii ze skóry, lub z jamy ustnej.


Leczy skórę i zapobiega objawom starzenia


Olejek Frankincense ma zdolność wzmacniania skóry, poprawy jej wyglądu, koloru, elastyczności. Poprzez stymulowanie mechanizmów obronnych wpływa na spowolnienie procesu starzenia skóry.

Może pomóc w tonizowaniu i liftingowaniu skóry, zmniejszaniu widoczności blizn i trądziku oraz w leczeniu ran. 

Jak go stosować?: Wymieszaj dwie do trzech kropli olejku z bezzapachowym olejem bazowym np. olejem kokosowym i nałóż bezpośrednio na skórę. Choć jest to bardzo dobre dla skóry w trakcie leczenia, nie wolno nakładać substancji na skórę z otwartą raną.

Dodatkowe informacje, jak wspierać leczenie trądziku dietą znajdziesz TUTAJ.


Poprawia pamięć


Badania sugerują, że olejek Frankincense można wykorzystać do poprawy pamięci i funkcji uczenia się. Niektóre badania na zwierzętach pokazują nawet, że używanie go w okresie ciąży może wpłynąć pozytywnie na pamięć (zarówno krótkotrwałą, jak i długotrwałą) dziecka.