Niezwykła żywica olibanowa- olejek Frankincense

Aktualizacja: 27 kwi 2019


Olejek Frankincense


Żywica olibanowa (olej z Libanu), znana również pod nazwą olejek Frankincense.

Frankincense jest pachnącą żywicą roślinną, która pochodzi z drzewa sacra Boswelllia znalezionego w Afryce (głównie w Somalii) i na Półwyspie Arabskim, w tym w Jemenie i Omanie. Jest to jeden ze słynnych darów, które zostały powierzone przez Mędrców, kiedy odwiedzili nowonarodzonego Jezusa.

Jej nazwa pochodzi z czasów średniowiecznej Francji- oznacza “prawdziwe kadzidło”. Żywica olbanowa znana była już w starożytności i miała większą wartość niż złoto. Od stuleci jest stosowana w medycynie ludowej ze względu na jej silne właściwości przeciwzapalne.


Jakie ma zatem właściwości?


Boswellia serrata jest drzewem  które produkuje specjalne związki o silnym działaniu przeciwzapalnym i potencjalnie przeciwnowotworowym.

Wśród cennych, zidentyfikowanych przez naukowców, ekstraktów z drzewa boswellia  znajdują się terpeny i kwasy boswelowe. Są one silnie przeciwzapalne i chronią zdrowe komórki.


Obniża poziom stresu i negatywnych emocji


Podczas inhalacji z olejku Frankincense zmniejsza się częstość akcji serca i obniża się ciśnienie krwi. Żywica olibanowa ma właściwości przeciwlękowe i zmniejszające depresję. W przeciwieństwie do leków na receptę nie ma negatywnych skutków ubocznych ani nie powoduje uciążliwej senności. 


Poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego i zapobiega chorobom


Badania wykazały, że olejek Frankincense wzmacnia odporność, zwalcza niebezpieczne bakterie, wirusy a nawet nowotwory. Naukowcy z Uniwersytetu Mansoura w Egipcie przeprowadzili badania laboratoryjne i odkryli, że żywica olibanowa wykazuje silną aktywność immunostymulującą.  Może być używana do usuwania bakterii ze skóry, lub z jamy ustnej.


Leczy skórę i zapobiega objawom starzenia


Olejek Frankincense ma zdolność wzmacniania skóry, poprawy jej wyglądu, koloru, elastyczności. Poprzez stymulowanie mechanizmów obronnych wpływa na spowolnienie procesu starzenia skóry.

Może pomóc w tonizowaniu i liftingowaniu skóry, zmniejszaniu widoczności blizn i trądziku oraz w leczeniu ran. 

Jak go stosować?: Wymieszaj dwie do trzech kropli olejku z bezzapachowym olejem bazowym np. olejem kokosowym i nałóż bezpośrednio na skórę. Choć jest to bardzo dobre dla skóry w trakcie leczenia, nie wolno nakładać substancji na skórę z otwartą raną.

Dodatkowe informacje, jak wspierać leczenie trądziku dietą znajdziesz TUTAJ.


Poprawia pamięć


Badania sugerują, że olejek Frankincense można wykorzystać do poprawy pamięci i funkcji uczenia się. Niektóre badania na zwierzętach pokazują nawet, że używanie go w okresie ciąży może wpłynąć pozytywnie na pamięć (zarówno krótkotrwałą, jak i długotrwałą) dziecka. 


Zmniejsza ból


Olejek Frankincense może hamować produkcję kluczowych cząsteczek zapalnych związanych z chorobami takimi jak zapalenie stawów, astma, bolesne zaburzenia jelit. Wykazano, że znacznie zmniejsza poziom niebezpiecznego i bolesnego zapalenia. Czyni go to naturalną opcją leczenia dla stanów związanych mięśni, stawów i ścięgien, szczególnie połączonych z bólem.

Jak go stosować?: Aby poprawić krążenie i zmniejszyć objawy bólu stawów lub mięśni spróbuj  wykonaj masaż bolesnego miejsca używając kropli olejku połączonej z olejem bazowym. Możesz dodać kroplę olejku do parującej wody i zanurzyć w niej ręcznik, a następnie położyć ręcznik na ciele lub na twarzy i wykonać tak przygotowaną inhalację, aby zmniejszyć bóle mięśni. 


Ułatwia zasypianie


Olejek Frankincense jest przydatny do obniżania poziomu lęku lub chronicznego stresu, który może wpływać negatywnie na sen. Ma kojący zapach, który może pomóc zasnąć w naturalny sposób. Ta naturalna pomoc w spaniu pomaga w otwarciu dróg oddechowych, pozwala ciału osiągnąć idealną temperaturę snu i eliminuje ból, który utrudnia zasypianie.


Literatura:


Incensole acetate, an incense component, elicits psychoactivity by activating TRPV3 channels in the brain.

Chemistry and immunomodulatory activity of frankincense oil.

Frankincense: From the Selection of Traditional Applications to the Novel Phytotherapy for the Prevention and Treatment of Serious Diseases

Frankincense–therapeutic properties

https://draxe.com/what-is-frankincense/

14 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie