Owoce i warzywa – brudna dwunastka i czysta piętnastka

Aktualizacja: 27 kwi 2019


owoce, warzywa, czyste i brudne

Pestycydy w owocach i warzywach


Wiemy, że owoce i warzywa są elementem każdej zdrowej diety. Czy na pewno wiemy, które owoce i warzywa wybierać, aby unikać toksycznych pestycydów w nich zawartych?

Truskawki, jedne z najbardziej lubianych owoców przodują na liście najbrudniejszych produktów. Potrafią zawierać do 17 różnych pestycydów. Środki te nie są obojętne dla naszego organizmu i mogą powodować nowotwory, wpływać na gospodarkę hormonalną i wywoływać problemy neurologiczne. Ograniczenie spożywania truskawek poza sezonem i kupowanie organicznych, ekologicznych truskawek jest jak najbardziej uzasadnione. Szczególnie dzieci są wrażliwe na negatywne działanie pestycydów.


Lista – Brudna Dwunastka i Czysta Piętnastka


W Stanach Zjednoczonych, corocznie od 2004 roku powstaje lista 12 najbardziej zanieczyszczonych pestycydami owoców i warzyw. Wiele z owoców zawiera kombinacje związków chemicznych.

Około 98% truskawek, brzoskwiń, nektaryn i jabłek wykazuje pozytywny wynik na obecność conajmniej jednego pestycydu. Średniej wielkości ziemniak zawiera więcej pestycydów niż jakikolwiek inny produkt.

Z kolei awokado znajdujące się na liście czystych produktów, jest najczystszym owocem. Mniej niż 1% próbek wykazuje jakąkolwiek obecność pestycydów.

Owoce i warzywa są bardzo ważne w naszej diecie, ale te z listy brudnych produktów rekomendujemy zastępować ekologicznymi, organicznymi odpowiednikami. Produkty z listy Czystej Piętnastki można kupować bez takich ograniczeń.

Poniżej pokazujemy ranking- listę najbrudniejszych  Dirty Dozen i najczystszych produktów Clean Fifteen :


Brudna Dwunastka


1. Truskawki

truskawki, brudne owoce

2. Szpinak

3. Jarmuż

4. Nektaryny

5. Jabłka

6. Winogrona

7. Brzoskwinie

8. Czereśnie

9. Gruszki

10. Pomidory

11. Seler naciowy

12. Ziemniaki