Przeciwzapalne działanie ziół

Aktualizacja: 24 cze 2019


zioła, przeciwzapalne działanie

Zioła, których możesz nie znać i ich przeciwzapalne właściwości


Kiedy mówimy – działanie przeciwzapalne- od razu przychodzi nam na myśl kurkuma i imbir. Więcej na temat imbiru znajdziesz w naszym artykule. Wiele innych ziół posiada właściwości lecznicze. Odpowiednio stosowane są przydatne w leczeniu chorób wywołanych przewlekłym stanem zapalnym w organizmie.

Poniżej lista 5 mniej znanych, ale równie silnych ziół, które łagodzą stany zapalne i przywracają zdrowie.


1. Guggul guggul, drzewo Mukul myrrh, przeciwzapalne działanie

Guggul – inaczej balsamowiec indyjski jest stosowany jako detoksykujące zioło w medycynie ajurwedyjskiej. Zawiera steroidy roślinne, które obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów. Jedna z tych substancji zmniejsza również zaczerwienienie i obrzęk, które występują w niektórych rodzajach trądziku. Stwierdzono, że żywica wydzielana przez drzewo guggul ma działanie przeciwzapalne i obniżające poziom cholesterolu porównywalne z lekami komercyjnymi.

Guggul można znaleźć w postaci nieprzetworzonej takiej jak gumy i żywice, oraz w proszku, kapsułkach i tabletkach. Podobnie jak w przypadku każdego innego zioła leczniczego, skonsultuj się z doświadczonym zielarzem lub lekarzem zanim rozpoczniesz kurację.

Uwaga: Guggul ma działanie rozrzedzające krew i dlatego nie powinien być stosowany razem z innymi lekami, które zmniejszają agregację płytek krwi.


2. Boswelliaboswellia, kadzidłowiec indyjski, działanie przeciwzapalne

Boswellia jest nazywana także kadzidłowcem indyjskim lub Salai. Jest tradycyjnie stosowana w leczeniu zapalenia stawów, problemów oddechowych i trawiennych. Współczesne badania potwierdziły występowanie aktywnych związków przeciwzapalnych w Salai, zwanych kwasami boswelowymi. Stwierdzono, że kwasy te powstrzymują powstawanie enzymów, które mogą prowadzić do stanów zapalnych, takich jak astma oskrzelowa, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie okrężnicy.

Boswellia jest powszechnie dostępna w tabletkach i kapsułkach. Tak jak zawsze, należy przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania podanych na opakowaniu.


3. Święta BazyliaTulsi, święta bazylia, działanie przeciwzapalne

Święta Bazylia pochodzi z Indii. Występuje również pod nazwą tulsi i nie tylko odgrywa ważną rolę w Ajurwedzie, ale reprezentuje również bóstwo.

Wiele badań potwierdza wartość terapeutyczną świętej bazylii. Wartość odżywcza jej jest również wysoka, ponieważ zawiera witaminę A i C, wapń, cynk, żelazo i chlorofil.

Tradycyjnie zioło używa się do gotowania, a także jako lek przeciwko przeziębieniu, grypie i bólowi gardła. Olejek ze świeżej bazylii posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i inne właściwości lecznicze, które są skuteczne w przypadku artretyzmu, cukrzycy, podwyższonemu cholesterolowi, wrzodom trawiennym, a także chemioterapii. Ma silne działanie przeciwzapalne.

Od liści po nasiona, świętą bazylię uważa się za tonik dla ciała, umysłu i ducha. Różne części rośliny zaleca się do leczenia różnych stanów:

– świeże kwiaty na zapalenie oskrzeli, – liście i nasiona z czarnym pieprzem na malarię,

– cała roślina na biegunkę, nudności i wymioty, – maść na wypryski, – wyciąg z alkoholu na wrzody żołądka i choroby oczu, – olejek zrobiony z liści na ukąszenia owadów.

Suszone liście świętej bazylii można znaleźć w specjalistycznych sklepach, a także w Internecie. W miejscach, gdzie nie jest dostępna święta bazylia, można również użyć bazylii słodkiej.

Uwaga: Unikaj tego zioła, jeśli jesteś w ciąży lub próbujesz zajść w ciążę.


4. Śliski wiąz


Śliski wiąz ma różne zastosowania. Korę śliskiego wiązu wykorzystuje się do leczenia wielu dolegliwości takich jak kaszel, ból gardła, zespół jelita drażliwego, zapalenie żołądka, zapalenie stawów, jak również inne stany zapalne. Zioło to również powszechnie stosuje się jako składnik tabletek do ssania i herbatek ziołowych.

Śliski wiąz to bezpieczne i delikatne zioło bez przeciwwskazań do jego używania. Możesz go znaleźć w postaci proszku i kapsułek.


5. Saw Palmetto (Palma sabałowa)palma sabałowa, saw palmetto, działanie przeciwzapalne

Saw Palmetto pochodzi z południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Ta niewielka palma wykazuje obiecujące działanie przeciwzapalne. Saw palmetto zawiera roślinne sterole (fitosterole), których działanie podobne jest do steroidów wytwarzanych przez ludzki organizm. Mogą blokować niekorzystne dla organizm reakcje biochemiczne, czyli m. in. konwersję testosteronu do DHT. Dzięki temu przeciwdziała powiększeniu gruczołu krokowego u mężczyzn (stan znany jako łagodny przerost prostaty) oraz przeciwdziała łysieniu u mężczyzn.

Ekstrakty z owoców bocznych są powszechnie dostępne w postaci tabletek i kapsułek. Jeśli zamierzasz używać tego zioła przy przeroście prostaty, porozmawiaj najpierw ze swoim lekarzem, aby określić efektywną dawkę.

Źródła:

https://theconsciouslife.com/

55 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie