Quinoa- komosa ryżowa, wartościowe źródło białka

Aktualizacja: 24 cze 2019


quinoa, komosa ryżowa, białko roślinne

Czy białko roślinne jest tak samo wartościowe jak białko z produktów mlecznych? Białka są znane jako podstawowy budulec żywych organizmów. W organizmie ludzkim rozkładają się na aminokwasy, które stymulują wzrost i procesy odbudowy. Białka wymagają również dłuższego niż węglowodany czasu dla ich strawienia, co powoduje, że dłużej czujemy się syci, najedzeni dzięki mniejszej ilości kalorii – istotne dla osób próbujących zrzucić wagę. Czy białko roślinne może zaspokoić zapotrzebowanie naszego organizmu na proteiny?

Poznajcie produkt, który zawiera białko roślinne w dużych ilościach – quinoa, komosa ryżowa.

Prawdopodobnie wiecie, że produkty pochodzenia zwierzęcego – mięso, jajka i nabiał – są bardzo dobrym źródłem białka. Mogą być jednak jednocześnie bogate w tłuszcze nasycone i cholesterol.


Quinoa – komosa ryżowa


Większość ziaren zawiera małą ilość białka. Quinoa, która jest nasionem komosy ryżowej jest absolutnym wyjątkiem –zawiera ponad 8 g protein w szklance, a w tym wszystkie 9 podstawowych aminokwasów, których nasz organizm potrzebuje do budowy i odbudowy, a sam nie jest w stanie ich wyprodukować. Dlatego quinoa jest często nazywana idealnym źródłem białka, przy czym jest zadziwiająco uniwersalna- quinoa może być dodawana do zup, czy wegetariańskich chili w sezonie zimowym, serwowana z owocami i syropem klonowym jako pożywne śniadanie lub dodawana do różnego rodzaju orzeźwiających letnich sałatek.


Pieczona quinoa z i kukurydzą


Czas przygotowania: 8 minut, gotowanie 23 minuty, 4 porcje


komosa ryżowa, quinoa, białko roślinne

Składniki:


1 szklanka quinoa

1 łyżeczka kuminu

½ łyżeczki soli himalajskiej

1 łyżeczka surowego kakao

400 g wywaru jarzynowego lub na chudym kurczaku

1 szklanka kukurydzy ze słoika

1/3 szklanki papryki jalapeno

¼ szklanki cienko pokrojonej cebuli

2 łyżki soku z limonki


Przygotowanie:

Lekko przypraż quinoa na ogniu (nie wolno przypalić). Dodaj kumin, sól i kakao, potem wolno dolej wywaru (ostrożnie, gdyż może być efekt kipienia). Postaw garnek na ogniu i doprowadź do wrzenia. Zredukuj ogień i trzymaj na ogniu pod przykryciem ok. 15 minut aż do wchłonięcia całej cieczy.