Praktyczna pomoc w realizacji celu

Aktualizacja: 27 kwi 2019


Realizacja celu- jak ją wspomóc efektywnie?

Jeżeli pracowałaś w korporacji, jesteś nauczycielem lub coach-em, słyszałaś na pewno o technice SMART stawiania celów. SMART jest bardzo skuteczną techniką stawiania celów opracowaną, by pomóc w prawidłowej identyfikacji celu i umożliwić zdefiniowanie kroków na drodze do jego osiągnięcia.


Akronim SMART oznacza Specific (Określony), Measurable (Mierzalny), Attainable (Osiągalny), Realistic (Realny), and Time-Bound (Określony w czasie). Są to wszystkie cechy dobrze postawionych celów.

Wyznaczanie celów metodą SMART pomaga nam określić, jak znaleźć się tam dokąd chcemy dotrzeć. Problem z ustalaniem celów wyłącznie w oparciu o metodę SMART jest taki, że często wiedząc jak osiągnąć cel nie jesteśmy w stanie wykrzesać w sobie pasji i entuzjazmu potrzebnych do jego osiągnięcia. W rzeczywistości odpowiedź na pytanie dlaczego chcemy osiągnąć cel, nasza wewnętrzna motywacja decyduje o tym, czy nam się uda, czy nie.Cel, realizacja, strzał w dziesiątkę

Odpowiedź na pytanie "dlaczego?" jest naszą Gwiazdą Polarną, która nas prowadzi do celu. Proponujemy Wam uzupełnienie metody SMART nowym podejściem do stawiania celów. Sposobem, który spaja pozytywne emocje z pragmatycznym podejściem, łączy zaangażowanie z głęboką satysfakcją.

Na czym polega ta metoda? Zamieńmy akronim SMART nowym - SOUL (DUSZA). Jeżeli nasza wewnętrzna motywacja będzie motorem naszych działań, jeżeli stworzymy wizję tego, do czego dążymy, mamy szansę dobrze wykorzystać naszą energię do podjęcia wymaganych działań. Taka sekwencja zwykle wyzwala w nas uczucie "flow". Czujemy się wówczas spełnieni, odczuwamy sens naszego działania, jesteśmy mniej poddatni na zmęczenie. Czym bardziej będziemy zespoleni z energią naszych marzeń, tym bardziej będzie popychała nas w kierunku ich realizacji.


Poniżej prezentujemy trzy proste kroki do stawiania celów w sposób, który wypływa z naszego wnętrza.

Wizualizowanie marzenia.

Zanim skorzystasz ze wzorca SMART zwizualizuj zwoje marzenia, wyobraź sobie jak to będzie, kiedy osiągniesz cel. Wizualizacja jest jednym z najefektywniejszych narzędzi  dla jasnego określenia tematu. Zamknij oczy i weź kilka głębokich wdechów. Zapytaj siebie: Jakie mam marzenie?Jak moje marzenie wygląda? Jak będę się czuła, gdy je zrealizuję? 

Wyobraź sobie idealną rzeczywistość i wyobraź sobie, że jesteś w tej rzeczywistości. Zanurz się w niej. Zastanów się, jak się czujesz. Zapisz, jak wyglądać będzie Twoje życie i jakie wzbudzi w Tobie emocje. Wtedy i tylko wtedy wypełnij formularz zgodnie z metodą SMART, ustal cel oraz specyficzne, mierzalne działania, które Cię do niego doprowadzą.

Zidentyfikuj i nazwij prawdziwą motywację popychającą Cię do realizacji marzeń.

Teraz, kiedy masz już jasną wizję swojego marzenia i wiesz, jak będziesz się czułą kiedy w końcu je zrealizujesz - zapytaj się siebie dlaczego Ci na tym zależy. Co jest paliwem, które uruchamia Twoją pasję, aby zrealizować to marzenie? Dlaczego dążysz do jego osiągnięcia? Jak chcesz się czuć? Jaką różnicę w Twoim życiu i w życiu Twoich najbliższych to spowoduje?

Pielęgnuj swoją wizję i motywację.


Realizacja celu, wizja przyszłości, wizualizacja.

Zapisz/ narysuj swoją wizję na papierze. Zapisz, co Cię motywuje do zrealizowania tej wizji. Powieś kartkę na ścianie w biurze, w sypialni, na lustrze w łazience lub w innym miejscu, które odwiedzasz codziennie. Każdego dnia zanim rzucisz się w wir codziennych zajęć, poświęć minutę na przypomnienie sobie, co Cie motywuje do osiągnięcia celu. Możesz też  wyrazić swoją wdzięczność za to, co do tej pory osiągnęłaś.

Bądź wdzięczna za możliwość racy nad swoją wizją, za inspirację do tworzenia magii, która jest Twoim udziałem. Codzienne odświeżanie motywacji ma siłę wzmacniania Twoich działań. Umieszczenie wizji i motywacji w widocznym miejscu w sposób naturalny skłoni Cię do wyrażania wdzięczności. Możliwość pracy nad osiągnięciem takiego wspaniałego, inspirującego celu jest dużą przyjemnością i wielkim przywilejem, nieprawdaż?


18 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie