Właściwości siemienia lnianego

Aktualizacja: 22 paź 2019


Siemie lniane, bogactwo mikroelementów, Totomato

Czym jest len?

Len jest jedną z najstarszych uprawianych roślin. Istnieją dowody, że ludzie uprawiali ją w Babilonie w około 3000 pne. Nasiona lnu są tradycyjnie stosowane w leczeniu, a włókna do produkcji tkanin (tj. lnu) i lin. Roślina lnu, która dorasta do około metra wysokości, pochodzi z regionu Morza Śródziemnego i Indii, ale obecnie jest szeroko rozpowszechniona na całym świecie. Jako źródło tkanin, len ma wiele zastosowań, od obrusów po garnitury. Większość ludzi jest również zaznajomiona z nasionami lnu, które mogą być mielone i spożywane lub z których można wytworzyć olej. Olej lniany stanowi 40% masy nasion lnu. Głównymi producentami lnu są Kazachstan, Rosja i Kanada.


Niezbędne kwasy tłuszczowe


Len jest jednym z najpopularniejszych produktów dostarczających kwasy tłuszczowe omega-3 w postaci kwasu alfa-linolenowego (ALA). Zwierzęta, których pasza zawiera siemię lniane, wykazują wyższą zawartość tłuszczów omega-3 w mięsie i jajach. W dawnych czasach diety były bogate w tłuszcze omega-3, co skutkowało stosunkiem omega-6 / omega-3 wynoszącym około 1: 1. Obecna dieta np. w Ameryce Północnej charakteryzuje się stosunkiem omega-6: omega-3 około 16: 1. Jest to spowodowane zmianą w podstawowych składnikach diety, które zazwyczaj nie obejmują żywności, takiej jak len, konopie, orzechy włoskie, zielone warzywa liściaste, chia, ryby i glony. Składniki odżywcze w nasionach lnu wspierają wiele procesów w organizmie.


Błonnik

Siemię lniane zawiera również nierozpuszczalny i rozpuszczalny błonnik. Od razu zauważysz to oglądając łuskę. Po zalaniu nasion wodą, stają się one bardzo lepkie - wydzielają śluz. Dzieje się tak z powodu kleju w powłoce nasiennej (innego rodzaju włókna).

Błonnik w nasionach lnu może pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi i regulowaniu głodu.

Ponadto błonnik jest niezbędny dla zdrowia układu pokarmowego.

Spożywanie 2 łyżek nasion lnu każdego dnia może pomóc złagodzić zaparcia.


Lignany

Lignany to klasa fitoestrogenów (zwanych również estrogenami roślinnymi), które mogą również działać jako przeciwutleniacze. Te lignany są w rzeczywistości głównym źródłem fitoestrogenów w zachodniej diecie, a nie izoflawony sojowe. Podobnie jak w przypadku produktów sojowych, prawdopodobieństwo, że staną się „estrogenne” przy rozsądnym dawkowaniu lnu (do ¼ szklanki nasion dziennie) jest znikome. Olej z lnu na ogół nie zawiera znacznej ilości lignanów. Ilość lignanów może zależeć od metody filtrowania i od tego, czy producent dodaje lignany z powrotem. Lignany występujące w nasionach lnu są metabolizowane dzięki bakteriom znajdującym się w jelitach- w okrężnicy. Mają one słabe właściwości estrogenowe i mogą wpływać na tkanki związane z rozmnażaniem, na kości, wątrobę, serce i mózg.

Obecność lignanów w nasionach lnu powoduje, że spożywanie ich znacznie zmniejsza nasilenie uderzeń gorąca u kobiet przechodzących menopauzę.
siemię lniane, Totomato, SmartEating

Przypuszcza się również, że lignany zmniejszają wysoki poziom markerów zapalnych w organizmie. Rzeczywiście, spożycie lignanów z lnu może zmniejszyć białko C-reaktywne (CRP), które jest markerem stanu zapalnego o niskim stopniu złośliwości. Ponadto wykazano, że spożycie lnu zmniejsza stan zapalny nerek u osób z chorobą nerek. Jednak nie jest to do końca potwierdzone.

Sezam, który jest również bogaty w lignany, zawiera ich osiem razy mniej niż siemię lniane.


Siemię lniane a choroby nowotworowe

Podczas gdy diety bogate w kwasu alfa-linolenowego ALA mogą chronić przed rakiem piersi, dane dotyczące wpływu ALA na ryzyko raka prostaty są mieszane. Badania na zwierzętach wskazują, że ALA hamuje rozwój raka i może zmniejszać guzy. Naukowcy wiedzą, że spożywanie większej ilości pokarmów bogatych w lignany wiąże się z niższymi wskaźnikami raka jelita grubego, ale może to być po prostu związane z wysokim spożyciem błonnika. W przypadku raka i ALA z lnu wciąż jest wiele rzeczy, których nie wiemy.