Wypadanie włosów a niektóre aminokwasy

Aktualizacja: 22 paź 2019


włosy, zdrowa dieta, Totomato, odżywianie włosów

Wypadanie włosów


Stale doświadczamy wypadania włosów. Codziennie tracimy około stu włosów w sposób zupełnie naturalny. To normalne zjawisko i część naturalnego procesu odnowy. Przy około 100 000 aktywnych mieszków włosowych, utrata tak małej liczby włosów dziennie nie powoduje żadnych widocznych zmian w gęstości lub w ilości włosów. Jednak zaawansowane przerzedzenie włosów i wypadanie włosów dotyka milionów ludzi na całym świecie - szczególnie w kulturze zachodniej Chociaż często wydaje nam się, że problem dotyczy głównie starszych mężczyzn, wypadanie włosów i przerzedzenie włosów może wystąpić w każdym wieku, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.


Różne formy wypadania włosów i co ma na to wpływ

Z wiekiem gęstość włosów naturalnie spada. Istnieje jednak wiele różnych czynników, które mogą powodować przyspieszone przerzedzenie włosów.

Dziedziczne przerzedzenie lub łysienie (łysienie androgenowe) u mężczyzn

Około 95% przypadków przyspieszonego wypadania włosów u mężczyzn i kobiet jest spowodowanych łysieniem androgennym. Genetyczna predyspozycja do wypadania włosów może uaktywnić grupę hormonów zwanych androgenami. Powodują one kurczenie się mieszków włosowych, a tym samym uniemożliwiają wzrost włosów.

Algorytm przerzedzania włosów często różni się u mężczyzn i kobiet. Mężczyźni zazwyczaj doświadczają łysiny na czole lub na czubku głowy. Kobiety natomiast zauważają, że ich włosy są bardzo cienkie na czubku głowy.

Zanim mężczyźni i kobiety osiągną wiek 50 lat, 50 procent będzie miało widoczną utratę włosów w wyniku łysienia androgennego.

Inne rodzaje łysienia


Mniej powszechne formy łysienia obejmują choroby autoimmunologiczne bliznowate (bliznowacenie) łysienie i łysienie plackowate. Łysienie plackowate występuje, gdy układ odpornościowy organizmu uszkadza mieszki włosowe i prowadzi do powstawania blizn. Ta blizna tworzy się na mieszkach włosowych, zapobiegając ponownemu wzrostowi i powodując niejednolite łysienie. Łysienie plackowate osłabia wzrost włosów i powoduje powstawanie gładkich, okrągłych łysinek na skórze głowy. Oba stany mogą wystąpić w każdym wieku i mogą dotyczyć zdrowych osób.

Podstawowa anatomia włosów

Utrata włosów u kobiet

Wypadanie włosów może być opanowane dzięki dobremu rozumieniu anatomii włosów i stymulowaniu wzrostu nowych włosów. Włosy charakteryzują się osadzeniem korzenia w naskórku i trzonem rozciągającym się od korzenia. Pęcherzyk otacza korzeń i jest on przechwytywany przez włókna nerwowe i naczynia włosowate, które zapewniają pożywienie. Trzon włosa rozwija się, gdy nowe komórki tworzą się wokół pęcherzyka, popychają się i giną.


Oto trzy charakterystyczne warstwy w trzonie włosa; są to rdzeń, kora i naskórek. Najbardziej wewnętrzną warstwą jest rdzeń, a jego rola w naszym organizmie nie do końca jest zrozumiała. Środkowa warstwa to kora, która kontroluje siłę i grubość włosów. Zewnętrzna warstwa to przezroczysty naskórek, przeznaczony do ochrony innych warstw trzonu włosa. Białka strukturalne zwane makijażem keratynowym tworzą większość trzonu włosa. To jest to samo białko, które jest obecne w naszej skórze i paznokciach. Jest włókniste, tworzące arkusz, który jest zespajany dzięki atomom wodoru.

We włosach występuje również inne białko strukturalne zwane kolagenem, które jest ważne dla zdrowia włosów, ich siły i wzrostu.

Więcej o kolagenie pochodzenia roślinnego dowiesz się TUTAJ. Naturalny cykl wzrostu włosów

Opisano pięć etapów wzrostu włosów. Cykl wzrostu włosów przechodzi przez trzy różne fazy. Anagen to pierwsza faza, która jest najbardziej aktywna i trwa od dwóch do sześciu lat. Katagen to druga faza i występuje właśnie wtedy, gdy włosy są przekształcane w keratynę. Telogen to ostatni etap cyklu. Dzieje się tak, gdy organizm rzuca włosy i rozpoczyna się faza anagenowa. Gdy pęcherzyki nie wrócą do fazy anagenowej, następuje wypadanie włosów. Proces ten wpływa na deaktywację mieszków włosowych i z czasem prowadzi do przerzedzenia i zauważalnego wypadania włosów.


Rola aminokwasów i zapobieganie wypadaniu włosów

Wypadanie włosów u mężczyzn

wypadanie włosów, Totomato

Wyraźnie zdrowe włosy wymagają dużej ilości keratyny, a w mniejszym stopniu kolagenu. Aby organizm mógł wytworzyć te białka strukturalne, musi mieć wystarczający dostęp do pewnych aminokwasów. Istnieją cztery kluczowe aminokwasy niezbędne do produkcji keratyny: cysteiny, lizyny, argininy i metioniny. Produkcja kolagenu polega na dostępie do aminokwasów lizyny, metioniny, glicyny i proliny. Spośród tych aminokwasów metionina i lizyna są klasyfikowane jako niezbędne, co oznacza, że ​​muszą pochodzić z naszej diety. Inne ważne aminokwasy potrzebne dla zdrowego wzrostu włosów mogą być syntetyzowane przez organizm, chociaż mogą być w niskich stężeniach, jeśli odżywianie jest niewłaściwe. Poprzez zwiększenie dostępności kluczowych aminokwasów biorących udział w produkcji keratyny i kolagenu, możliwe jest przeciwdziałanie wypadaniu włosów i stymulowanie wzrostu nowych włosów.


Bliższe spojrzenie na te kluczowe aminokwasy


Arginina

Cysteina

Lizyna

Metionina

Bibliografia:

przygotowano na podstawie artykułu aminoacidstudies.org/hair-loss/

51 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie