Zdrowiej z uśmiechem ;)

Aktualizacja: 22 paź 2019


uśmiech to zdrowie

Uśmiech to jeden z pierwszych komunikatów jakie przekazuje dziecko. Gilgotki, rozśmieszanie to pierwsze zabawy, które rodzice eksplorują ze swoimi pociechami. Nie ma nic bardziej zabawnego niż śmiejące się dziecko. Nawet najpoważniejszy dorosły nie uniknie uśmiechu, gdy dziecko się śmieje.


Czy szczęśliwi ludzie uśmiechają się częściej? A może ten kto się więcej uśmiecha jest szczęśliwy…?


Odpowiedź na oba pytania brzmi TAK!! :)

Uśmiech jest grymasem radości, zadowolenia, przyjemności. Nasz mózg nauczył się, że napięcie mięśni żuchwy, aż do okolicy oczu, podniesienie policzków i kącików ust związane jest z przyjemnym pobudzeniem i miłymi myślami.

Te trzy elementy są ze sobą powiązane i gdy choć jeden z nich występuje, po chwili dołącza reszta. W związku z tym aby mieć lepszy nastrój należy się uśmiechnąć reszta zrobi się sama :)


Uwaga!! Śmiech zaraża!!


Dzisiejszy świat jest pełen stresu, nieufności, obaw… i całej masy innych nieprzyjemnych rzeczy. Uśmiech jest najlepszym i najprostszym lekarstwem na tego typu dolegliwości, a przy tym korzystnym zarówno dla dawcy, jak i dla biorcy. Uśmiechając się – poprawiamy nastrój sobie i tym, do których się uśmiechamy. W efekcie poprawiamy sobie nastrój podwójnie :) Jest również duża szansa, granicząca prawie z pewnością, że osoba którą obdarzyliśmy uśmiechem odwzajemni go (*neurony lustrzane). Nasz uśmiech wróci do nas :) i poprawa nastroju gwarantowana.


Wspólne śmianie- co z tego wynika?


Wspólne śmianie się zbliża ludzi, pomaga budować więzi i dobre relacje. Przyjemny nastrój sprzyja kreatywności – łatwiej szukać jest wtedy rozwiązań w trudnych sytuacjach. Procesy poznawcze również zmieniają swoją specyfikę pod wpływem nastroju, postrzeganie staje się bardziej globalne (jak z lotu ptaka, znikają ograniczenia. Taki sposób postrzegania pozwala dostrzec różne rozwiązania i poszerza horyzonty. Dodatkowo uśmiech buduje przyjazną, bezpieczną atmosferę. Minuta śmiechu = 45 min relaksu, zjednuje ludzi, ćwiczy mięśnie brzucha, wspomaga oddychanie :)